BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA´DAKİ MESLEK LİSESİNİN YARDIM ELİ YURT DIŞINA ULAŞTI

BURSA´DAKİ MESLEK LİSESİNİN YARDIM ELİ YURT DIŞINA ULAŞTI

Balkan Rumeli Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) tarafından sağlanan destek ile meslek liselerimizde üretilen 20.000 adet cerrahi maske, ihtiyacı olanlara ücretsiz olarak dağıtılmak üzere komşu ülke Bulgaristan'da bulunan Kubrat Belediyesine bağışlandı.

Maskeler, BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger tarafından Bulgaristan Bursa Ticaret Ataşesi Aleksandar Aleksandrov'a teslim edildi.

Törende konuşan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın koordinasyonunda koronavirüs önlemleri kapsamında tüm Türkiye'de olduğu gibi Bursa'daki okullarda da üretim kapasitesinin harekete geçirilerek temizlik ve dezenfeksiyon ürünleri ile koruyucu malzemelerin üretiminin gerçekleştirildiğini ifade etti. Dülger, "Hayatımız boyunca tecrübe etmediğimiz bir süreci hep birlikte yaşıyoruz. Bu süreç bize her zamankinden daha fazla yardımlaşma ihtiyacını hatırlattı ve insanı merkeze alan paylaşma algısını oluşturdu. Bu paylaşım da bunun bir yansıması. BALKANTÜRKSİAD ile meslek liselerimizin gelişimiyle ilgili pek çok çalışma yürüttük. Aslında şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmaların neticesi bir ürüne dönüştü. O ürün, derneğe üye olan iş insanlarının destek ve katkılarıyla doğdukları yerdeki hemşehri ve yakınlarına hediye olarak gidecek. Buna bizim de öğretmen ve öğrencilerimizle birlikte katkı sunmamız büyük bir onur. Bu açıdan bakılınca BALKANTÜRKSİAD'ın da çok hayırlı bir iş yaptığını düşünüyorum. Üretim alanında da çok ciddi yatırım yapılmış oldu. Üretimin de halka mal edilmesi noktasında bir birlikteliğin de temeli atılmış oldu. Meslek liseleri noktasında Bakanlığımızın da son zamanlarda çok önemsediği en doğru hamlelerden biri gerçekleşti. Şu ana kadar meslek liselerimiz ve diğer okullarımızda ürettiğimiz maskelerin sayısı 2 milyonu buldu. Bu okullar açısından çok ciddi bir rakam.  Sanayicilerimizin bizim yanımızda olması çok büyük bir güç ve bu işbirliğinin artarak devam etmesini diliyorum. Bu yardımlaşmanın uzun vadede ülkeler arasındaki bağı da kuvvetlendireceğini düşünüyorum. BALKANTÜRKSİAD Başkanı ve üyelerine, büyük katkısı olan Mesleki Eğitim Şube Müdürümüz Bülent Altıntaş'a, özveri ile çalışan bütün öğretmen arkadaşlarıma, öğrencilerimize ve katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan, "Mesleki ve teknik anadolu liseleri, sanayiciler için çok önemli. Sayılarının artması ve eğitimde kalitenin artması konusunda da birlikte çalışmalarımız var. Bu maskeler Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde üretilmesinin güzel tarafı, Ali Osman Sönmez'in de  kurucularımız arasında bulunan Celal Sönmez'in babası. Bursa Sanayisinde çok büyük etkisi olan biri. Bu maskelerin, bu meslek lisemizde üretilmesi bize gurur veriyor. Başkonsolosumuz ve Ticaret Ataşemizle görüşerek orada ihtiyacı olanlara yardım amaçlı bu maskeleri gönderiyoruz. Bu sayede bizim için önemli bir vazifeyi gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Bu da bizim Türkiye olarak yardımlaşmaya ne kadar önem verdiğimizi gösteriyor. Maskeler, İnşallah yakın zamanda ihtiyaç sahipleriyle buluşacak. Tüm herkes için hayırlı olsun. İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger'e, Ticaret Ateşemize ve Başkonsolosumuza teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Bulgaristan Bursa Ticaret Ataşesi Aleksandar Aleksandrov, "Bulgaristan halkı ve özellikle Kubrat Belediyesi adına sizlere çok teşekkür ediyorum. Bugün attığımız adım çok önemli ve çok yerinde atılan bir adımdır. İki ülke arasındaki ilişkiler şu anda mükemmel. Özellikle bu maskelerle, Bulgaristan halkına bir el uzatılıyor. Bu çok güzel bir duygu. Sizin için kutsal bir ay olan Ramazan ayı da yardımlaşma ayı olduğu için bu ayda yapılması da ayrıca önemli." şeklinde konuştu.

Bulgaristan'ın Bursa Konsolosu Veselin Bojilov, "Bu zor günlerdeki bu yardımlar iki ülkenin birbirine ne kadar yakınlık duyduğunu açıkça gösteriyor. Büyük bir anlam taşıyor bu yardım. Bu kötü günlerin ne kadar süreceğini bilmiyoruz ama dayanışmalarla daha kolay atlatacağımıza inanıyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Törene BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş da katıldı.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.