BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BUÜ İŞ BİRLİĞİNDE '3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ' GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BUÜ İŞ BİRLİĞİNDE '3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ' GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Uludağ Üniversitesi iş birliğinde hazırlanan "3 Aralık Dünya Engelliler Günü Farkındalık Etkinliği" Bursa Uludağ Üniversitesi'nde bulunan Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Etkinliğe,  Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesi Erdal Kaya, akademisyenler, öğretmenler ve öğrencilerin katıldı.

"Sevgi Varsa Engel Yoktur" sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte ilgili yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ise göreve geldikleri ilk yıl Engelli Araştırma ve Uygulama Merkezi'ni kurduklarının altını çizdi. Engelli Dostu Kurumları temsil eden turuncu bayrak alabilmek için YÖK'e başvuru yaptıklarını da hatırlatan Kılavuz; "Biz çok eski bir üniversiteyiz. 47 yıl önce üniversitemiz kurulurken engellilik bilinci çok gelişmiş değildi. Zaman içerisinde de bu olguya yönelik çok fazla yatırım yapılmadı. Ancak biz bu anlayışı değiştirebilmek adına onlarca projeye ve çalışmaya imza attık. Bu çalışmalar sayesinde 5 birimimizde bu bayrağı aldık. 4 birim için daha başvurularımızı tamamladık. Ardından engelsiz bilgiye ulaşım için başvurularımızı yapacağız. Dolayısıyla engelsiz üniversite konusunda bakış açımızı tamamen değiştirdik. Düne göre çok daha iyi konumdayız. Yarın ise bugünden iyi olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" açıklamasında bulundu. Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, programa katkı sağlayan Uludağ Üniversitesi Özel Eğitim Topluluğu üyesi öğrencilere de ayrıca teşekkür etti.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Şube Müdürü Erdal Kaya ise konuşmasında millet olarak yaptıkları çalışmalarla gurur duydukları çok sayıda engelli bireyin bulunduğuna işaret etti. Bu bireylerin hayatın tüm alanlarında zorluklara rağmen sergiledikleri mücadelenin gerçek anlamda takdire şayan olduğunu belirten Kaya, "Başarılı örnekler bizlere engellerin aşmanın bir inanç meselesi olduğunu, başarı anahtarının öncelikle kişinin buna inanması olduğunu bizlere ispat ediyorlar. Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli bireylerin umutlu ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkânlara kavuşturulması, devletimizin öncelikli görevleri arasında yer almaktadır. Milli Eğitim ailesi olarak bizler de özel çocuklarımızın kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri ve üreten bireyler olarak yetiştirilmeleri için tüm gücümüzle çalışmaktayız. Engelli bireylerin yaşamlarını iyileştirebilmek için sadece kanuni düzenlemeler yapmanın yeterli olmadığını biliyoruz. Kanunların doğru şekilde uygulanabilmesi için toplumun tüm kesimlerinin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekir" diye konuştu.

01-12-202201-12-202201-12-202201-12-202201-12-202202-12-202202-12-202202-12-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.