BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇEVRE OKURYAZARI ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

ÇEVRE OKURYAZARI ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

 İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi  ortaklığıyla yürütülen Çevre Okuryazarı Yetiştirme Projesi kapsamında "Su Tasarrufu ve Kuraklık" modülünde birinci olan Sakarya Ortaokulu öğrencilerine başarı belgeleri ve hediyeleri takdim edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte, öğrencilerin iklim değişikliği başta olmak üzere çevre kirliliğinin getirmekte olduğu sorunlara karşı hazırlıklı, sorumluluklarını bilen ve yenilikçi çözümler üreten bireyler olarak yetiştirilmesi amacıyla "Çevre Okuryazarı Yetiştirme" projesini başlatmıştı. Proje kapsamında sıfır atık, geri dönüşüm ve atık azaltımı, su tasarrufu ve kuraklık, çevre konulu kitap okuma, iklim değişikliği ve küresel ısınma, enerji tasarrufu konu başlıkları 5 Modül olarak belirlenmiştir. 50 gönüllü okuldan 1.300 öğrenci seçilmiş ve sorumlu öğretmenler atanmıştır. Çevre bilincinin oluşturulmasında erken yaşta başlayacak eğitimin bu konudaki sürdürülebilirliğin oluşmasına büyük katkı sağlaması amaçlanmaktadır. "Sıfır Atık, Geri Dönüşüm ve Atık Azaltımı" modülünden sonra ikinci modül olan "Su Tasarrufu ve Kuraklık" ile ilgili çalışmalar gerçekleştirildi. Sakarya Ortaokulu öğrencileri modül kapsamında su konulu resim yarışmaları düzenleme, su timi kurma, su ayak izi hesabı, okula yağmur suyu deposu kurma, su gönüllüsü olma, fatura takip timi kurma, "2 litre su ile bir gün" etkinliğinin yapılması, su karnesi hazırlama, baraj doluluk oranları takibi, su tasarruf tedbirlerini uygun yerlere asma, su tasarrufu konulu şarkı yazma, sulak alanlara ve su arıtma tesislerine geziler düzenlenmesi, mahalle halkına bilgilendirme yapılması vb. etkinlikleri başarılı bir şekilde tamamladı.

Sakarya Ortaokulu'nda düzenlenen programa, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Arif Bayrak, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yunus Bulut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Sezer, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Yıldız Odaman Cindoruk, Sakarya Ortaokulu Müdürü Erhan Şimşek, okul öğrencileri, öğretmenler ve veliler katıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla yürütülen Çevre Okuryazarı Yetiştirme Projesi kapsamında "Su Tasarrufu ve Kuraklık" modülünde birinci olan Sakarya Ortaokulu'nda eğitim gören öğrenciler başarı belgeleri ve hediyelerine kavuştu.

 Program, proje kapsamında öğrencilerin hazırladıkları afiş ve eserlerden oluşan serginin gezilmesiyle sona erdi.

 

01-03-202401-03-202401-03-202401-03-202401-03-202401-03-202401-03-202401-03-2024

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.