BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

    Cumhuriyetin 91. kuruluş yıl dönümü Bursa’da, Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun, Garnizon Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte Valilikte tebrikleri kabulü ile başladı.
CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

Vali Karaloğlu: " Bugün, Cumhuriyetimizin 91. yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Her yıl daha büyük bir coşkuyla, daha büyük bir heyecanla, Türkiye’nin doğum gününü kutluyoruz. Cumhuriyetimiz bin yaşasın" dedi.

Cumhuriyetin 91. kuruluş yıl dönümü Bursa’da, Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun, Garnizon Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte Valilikte tebrikleri kabulü ile başladı.

Tebriklerin kabulünden sonra Atatürk caddesinde düzenlenen program,  Vali Karaloğlu´nun halkı selamlaması ve törene katılanların Cumhuriyet Bayramı´nı kutlamasıyla başladı.

İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından Heykel´deki törenler, Cumhuriyet şiirlerinin okunması, Halk oyunu gösterileri ve sportif gösterilerle sürdü. Özellikle Senegalli öğrencilerin sergilediği Kılıç kalkan gösterisini izleyiciler büyük bir ilgiyle takip etti.

Törende konuşan Vali Karaloğlu: Bugün, Cumhuriyetimizin 91. yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Her yıl daha büyük bir coşkuyla, daha büyük bir heyecanla, Türkiye’nin doğum gününü kutluyoruz. Cumhuriyetimiz bin yaşasın. Vatanımıza can veren Atalarımızın, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, nice isimsiz kahramanların ruhu şad olsun. Ecdat bize cennet bir vatan bıraktı. En büyük görevimiz, emanete sahip çıkmaktır. En büyük idealimiz; daha gelişmiş, Daha üretken, daha zengin, daha demokratik bir Türkiye’dir. İman varsa, imkan vardır. Tankın, topun, gemilerin iman karşısında hükmü yoktur. 29 Ekim 1923, Türkiye’nin kuruluş günü... Cumhuriyetimiz; imanın, cesaretin, azmin en büyük destanıdır. Bu destanda Bursa’nın, Erzurum’un, Van’ın, Sinop’un, Tekirdağ’ın...7 iklimde, dört kıtada. Kalbi bağımsız bir Türkiye için çarpanların sevdası var. Bu ülkeye feda edilmiş hayatlar var. Bastığımız yerler toprak değil, her bir karışında şehit kanı var.Temellerimiz sağlam. Köklerimiz derin. Sevincimiz bir, kederimiz bir, geleceğimiz bir. Bu ülkenin temelinde, birlik var, beraberlik var, kardeşlik var.Bu ülkenin temelinde ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ var. Türkiye dün olduğu gibi bugün de, Birlik ve beraberlik içinde yükseliyor. Geleceğe emin adımlarla yürüyor.

Üç günlük bir devlet değiliz. Kadim bir mirasın sahibiyiz. Bu miras; form değiştirerek, gelişerek, her gün biraz daha iyiye, her gün biraz daha güzele doğru ilerliyor. Bursa’mızı her alanda öncü, her alanda örnek bir şehir yapmak bu millete borcumuzdur. Bu hedefe ulaşmak için çok çalışıyoruz, çok çalışmalıyız. Türkiye bugünlere kolay gelmedi. Sıfırda değil, ekside başladık. Biz yarışa başlayıncaya, kendimize gelinceye kadar, çok zaman kaybettik. Bir ülkenin en büyük zenginliği insandır. 7 cephede, dünya devleriyle savaşmak kolay değildi. İnsanımız yoktu. Milyonlarcasını yetiştirdik. Toplu iğne üretecek teknolojimiz yoktu. Şimdi kendi helikopterimizi, kendi gemimizi üretiyoruz. Paramız yoktu. Hazinemize el konmuştu.Bugün dünyaya borç verecek durumdayız. Söz söyleyecek mecalimiz kalmamıştı. Bugün dünyaya yön veriyoruz. Söz söylüyoruz. Hamdolsun, 91 yıllık emek sonunda,Yola bizden önce çıkanları yakaladık, birçoğunu geçtik.Bugün,Medeniyetimizin sancağını taşıyan ülke Türkiye’dir.Bölgemize, huzur ve istikrar getirecek güç Türkiye’dir. Mazluma kol kanat geren, insanlığın onurunu kurtaran ülke Türkiye’dir, bu aziz millettir. Milli Mücadelemizin Marşı İstiklal Marşı, ´Korkma´ diye başlıyor. Biz kimseden korkmadık, korkmuyoruz. ´Doğacaktır, vaat ettiği günler Hakk’ın´ diyor. Biliyoruz ki o günler doğmuştur, doğmaktadır. Manifestosu, İstiklal Marşı olan bir millete daima koşmak, daima ilerlemek yakışır.Bursa gibi ulu bir şehre, daima öncü, daima önde olmak yakışır.Bursa, Cumhuriyetimizin 100. yılına koşarak ilerliyor. Yeni Türkiye vizyonu, Bursa’nın ufkunu belirliyor. İnşallah bu inançla daha güzele, daha iyiye olan yolculuğumuz, Cihan durdukça devam edecek. Cumhuriyetimizin nice yıllarını birlikte kutlamayı,Aldığımız emaneti hakkıyla taşımayı diliyorum. Allah bizi, bu aziz memlekete, bu güzel vatana hizmetle onurlandırsın. Cumhuriyetimiz bin yaşasın.

Heykel´deki kutlamalar resmi geçitle sona erdi.

Vali Karaloğlu ve Protokol mensupları  heykel deki programın ardından Cumhuriyet Yürüyüşüne katıldılar. Atatürk Anıtından başlayan yürüyüş, İnönü Caddesi, Cumhuriyet Caddesi geçildikten sonra Zafer Plaza önünde son buldu.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.