BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI ÇALIŞTAYI YAPILDI

       
DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI ÇALIŞTAYI YAPILDI

 

9. DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI BÖLGE ÇALIŞTAY’I BURSA’DA YAPILDI

 

Bursa  İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün  organizasyonunda düzenlenen çalıştaya, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem Kurt, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Doç Dr. Sayın Bayram Çetin, Sınav Yönetimi, Moral Motivasyon ve Rehberlik Daire Başkanı Sayın Yunus Yağmur, İl Milli Eğitim Müdür Vekili  Necdet Sezer ile Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya İl ve ilçelerden gelen DYK sorumlu yöneticileri ve Bursa ‘da kurs yapılan okul müdürleri katıldı. Bakanlık heyeti çalıştay öncesi Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen projelerle ilgili brifing aldı ve proje kapsamında açılan kursları ziyaret etti.

 

Eğitimde İlimizin Marka Değerini Arttırmak İçin Tüm Gücümüzle Çalışıyoruz.

 

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Necdet Sezer “ İlimizde böyle bir çalıştayın yapılmasından memnuniyet duyuyorum. Sorunların ve çözüm önerilerinin konuşulduğu bu çalıştayın ilimiz eğitimi açısından çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Şahsım ve burada bulunan çalışma arkadaşlarım adına, Müsteşar Yardımcımız başta olmak üzere bütün çalışma ekibine bu önemli çalışma için teşekkür ediyorum. ”dedi.

 

Milletin Derdiyle Dertleneceğiz.

 

 Sınav Yönetimi, Moral Motivasyon ve Rehberlik Daire Başkanı Sayın Yunus Yağmur ise “Memlekette eğitim derdi bittiği gün her şeyin bittiği gündür. Derdimiz bitiyorsa durduk demektir. Bu milletin eğitim derdiyle dertlenecek çalışmalara ve çalışanlara ihtiyacımız var. Sayın Müsteşarımızın nezaretinde birlikte başladığımız bu koşuya durmadan devam edeceğiz. Bugün dokuzuncusunu düzenlediğimiz çalıştayda önemli konuları birlikte değerlendireceğiz.” dedi.

 

Yerli Değerlendirme Modelini Geliştiriyoruz.

 

Dershanelerin mantığının öğrenciye sadece soru çözdürmek olduğunu belirten Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Sayın Bayram Çetin, “Dershaneler öğrenciye soru çözmeye yönelik eğitimler veriyordu. Dershanelerin kapatılması sonrası toplumda kısa süreli bir boşluk oluştu. İnsanlar peki şimdi ne olacak, dedi. İşte böyle bir durumda  “Destekleme ve Yetiştirme Kursları” devreye girerek bu tür kaygıların önüne geçmiş oldu. Ülkemiz adına yeni bir sistem ve bu gün bu sistemin eksik ve önemli konularını burada birlikte konuşacağız. Dershanelerin olmadığı bir ülkede başarı artmaya devam ediyoruz. Dolayısıyla dershanelerin gereksizliği ortadadır.” dedi.

 

Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile vatandaşı büyük bir maddi külfetten kurtarmış olduk.

 

Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem Kurt, “ Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile umut tacirliğini ortadan kaldırdık. İnsanların kredi çekerek, arabasını satarak çocuğunu dershaneye göndermesinin bir fiil önüne geçtik. Son yapılan sınavlarda, yetmiş yedi ilde 1525 tane ful yapan öğrencimiz oldu ve bunun üçte ikisi devlet okulundan çıkmış olup yüzde sekseni bu kurslara giden öğrencilerdir. Fırsat ve imkân eşitliğini sağlamak noktasında ciddi mesafe almış olduk. Artık ülkemizin belli merkezlerinden değil neredeyse tamamından sınavlarda başarı haberlerinin gelmesi eğitimde başarıyı tabana yaydığımızın, fırsat ve imkân eşitliğini sağladığımızın en önemli göstergesidir. Eğitime yeterince önem vermek zorundayız. Okullardan mezun olan öğrencilerimizin milli manevi değerlere sahip parmakla gösterilen öğrenciler olmasını istiyoruz. ” diyerek kursların başarılı sonuçlar verdiğini ve vereceğini ifade etti. Çalıştay; Sınav Yönetimi, Moral Motivasyon ve Rehberlik Daire Başkanı Sayın Yunus Yağmur’un bilgilendirme sunumu ile devam etti. Sunumun ardından illerde yaşanan güzel örnekler paylaşımları yapıldı. Soru ve cevap bölümünün ardından çalıştay tamamlandı.

 

08-02-201608-02-201608-02-201608-02-201608-02-2016

 

 

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.