BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EĞİTİM SANAT SPOR ENGEL TANIMAZ

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği işbirliğiyle hazırlanan “Eğitim Sanat Spor Engel Tanımaz” projesinin protokolü Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde imzalandı.
EĞİTİM SANAT SPOR ENGEL TANIMAZ

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği işbirliğiyle hazırlanan “Eğitim Sanat Spor Engel Tanımaz” projesinin protokolü Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde imzalandı.

Protokol imza törenine İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın’ın yanı sıra Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer ile Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Çetin Bakır ve projenin paydaşları katıldı.

Geçtiğimiz günlerde protokolü imzalanan “Sağlıcakla Kal” projesinin geri dönüşlerinin çok olumlu olduğunu ifade eden Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın, “Milli Eğitim Müdürlüğü’yle işbirliğimiz devam ediyor. Bugün de farklı bir projeyi hayata geçiriyoruz. ‘Eğitim Sanat Spor Engel Tanımaz’ projesi kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler, öğrencilerimizin gelişimine önemli katkı sağlayacaktır. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”dedi.

Bu protokol ile öğrencilere toplum hizmeti görevi verilerek, sosyal sorumluluk bilincinin kazandırılacağını belirten Veli Sarıkaya: “Projemizle, yatarak tedavi gören ve süreğen hastalığı olan okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin, eğitimlerini sürdürmeleri için hastaneler bünyesinde hastane sınıfları açılmasını amaçlıyoruz. Proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerle, görev alacak öğrencilerin toplumsal ve ahlaki değerler konusunda hassasiyet kazanmaları, yardımlaşma ve merhamet duygularının gelişimi, empati yeteneklerinin artışı ve özellikle dezavantajlı gurubun topluma entegrasyonu hedefleniyor.”dedi.

Veli Sarıkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Görev ve sorumluluk verilen gençlerimizin, kötü alışkanlıklarından kurtularak, hayatı ile ilgili hedefler koyan ve gelecek planları yapan bireyler haline gelmeleri beklenmektedir. Hastane ortamında görev alan öğrencilerimiz, hastaları gözlemleme imkânı bularak, sağlıklı yaşamın insan hayatındaki öneminin farkına varacaklardır. Yatarak tedavi gören ve özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin, hastane bünyesinde oluşturulacak sınıflarda, özel eğitim öğretmenleri tarafından eğitim verilerek, eğitim-öğretim hayatlarının tedavileri süresince kesintisiz devam etmesi amaçlanmaktadır. Yapılacak veli eğitimleri, sosyal etkinlikler ile moral ve motivasyonları arttırılarak, tedavi süreçlerine fayda sağlanacaktır.”dedi ve projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından projenin protokolü törenle imzalandı. Proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler arasında koordinatör okullar tarafından hasta ve yakınlarına yönlendirme, fizyoterapi çalışmaları, hastane koridorlarının çizgi film karakterleriyle boyanması, konser-dinleti-gösteri yer alıyor. Proje kapsamında ayrıca hastanede yatan ve özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler ile velilere yönelik eğitimler verilecek.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.