BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ENGELİ OLAN ÇOCUKLAR İÇİN KAPSAYICI ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİ PROJESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

ENGELİ OLAN ÇOCUKLAR İÇİN KAPSAYICI ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİ PROJESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin eş finansmanı, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve UNICEF iş birliğinde yürütülen "Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi" nin Bursa açılış töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. 

Açılışa Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Mehmet Yasin Eriş, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, UNICEF Temsilcisi Akademisyen Doç. Dr. Mesut Saçkes, akademisyenler, öğretmenler ve okul yöneticileri katıldı. 

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Mehmet Yasin Eriş,  "Bu süreçte işi yürütecek olan 90 tane pilot okulumuz var. 3-7 yaş grubundaki okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerimiz bu projeden yararlanacak. Dolayısıyla Okul öncesi, 1. sınıf ve rehber öğretmenlerimiz projeye katılacak" dedi. 

Projenin önemine vurgu yapan Yasin Eriş, "Öğrenciyi sahiplenen öğretmenin, her ne koşulda olursa olsun öğrencilerden ne gibi cevherler çıkarabildiğini geçmişte yaşadığımız deneyimlerden biliyoruz. Bu projeyi sadece engeli olan öğrencilerimizle yürütemeyiz. Süreç içerisinde bu öğrencilerimizin aileleri ve okuldaki akran grubu çocuklarımızın da bilinçlendirilmesi gerekir. Daha önceleri aileler çocuklarını saklıyorlardı. Şimdi ise bu çocuklarımızın topluma kazandırılabileceğine dair inanç oluşmaya başladıkça çocuklar görünür olmaya başladı. Bu görünürlüğü de iyi yönetemez ve yönlendiremezsek süreç içerisinde maalesef istemediğimiz sonuçları olur. Bu projenin bir ayağı da aileler. Ailenin olmadığı bir ortamda ne yaparsanız yapın istediğiniz sonuçları alamazsınız. Ancak bazı ailelerden de destek alamayabilirsiniz. Bu noktada aileleri de eğitmemiz gerekiyor. Aynı zamanda iletişim içinde bulunduğu çevreyi örneğin arkadaşlarını da eğitmemiz gerekiyor." dedi. 

2019-2020 Eğitim öğretim yılının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileyen Sabahattin Dülger, "Bugün ilimiz adına 2 güzelliği birlikte yaşıyoruz. Bunlardan biri öğretmenlerimizin okullarıyla buluşması, diğeri ise böyle önemli bir projenin başlaması ve bu projede Bursa'nın da yer almasıdır. Engeli olan çocuklar için kapsayıcı erken çocukluk eğitim projesi, AB projesi kapsamında en ciddi ortaklarından biri de UNİCEF olan önemli bir projedir. Bu proje ile engelli bireylerin topluma adaptasyonunu hızlandırmak, yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak en genel anlamıyla mutlu olmalarını sağlamak istiyoruz. Proje ile sadece engeli olan çocuklar ve bu çocukların ailelerine değil, aynı zamanda tipik gelişim gösteren çocuklar ve bu çocukların ailelerine ulaşmak da hedeflenmektedir. Bu sayede engeli olan bireylerin toplumda kabullenilmeleri yönünde farkındalık kazandırılacaktır. Verilecek olan 6 günlük eğitim sonunda okullarınızda bir takım uygulamalar yapılacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu sürecin hem takipçisi hem de yardımcısı olacağız. Bu özel projede Türkiye genelinde seçilen 6 ilden biri olmamız bizi ziyadesiyle mutlu etti. Bu noktada Bakanlığımız nezdinde Temel Eğitim genel müdürlüğümüze de çok teşekkür ediyorum. Hep birlikte Türkiye'ye örnek olacak bir organizasyonu Bursa ili olarak başarabileceğimizi düşünüyorum. Sözlerimi projenin sloganıyla bitirmek istiyorum. Eğitimde birlikteyiz, hiçbir ferdi hiçbir nefesi ayırt etmeksizin." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından projenin il koordinatörü Erhan Ağababa ile 21-27 Ağustos 2019 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirilen formatörlük eğitimine katılan formatör öğretmenler katılımcılara tanıtıldı. 

Engeli olan bireylerin karşılaştıkları sorunların üstesinden birlikte gelme hedefiyle yürütülen proje Bursa, Antalya, İzmir, Gaziantep, Konya ve Samsun olmak üzere 6 pilot ilde uygulanıyor. Toplamda 90 pilot okulda uygulanan projeye Bursa'dan 16 pilot okul katılım sağlıyor.  

Bursa'da projenin yürütüldüğü pilot okullardaki öğretmenlere 2,3,4 Eylül ile 16,17,18 Eylül tarihlerinde 6 günlük eğitimler verilecek. 

02-09-201902-09-201902-09-201902-09-201902-09-201902-09-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.