BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI TUBİTAK PROJE YARIŞMASINDA BULUŞACAK

  Bursa’da idareci ve öğretmenler bu yıl 46.’sı düzenlenecek olan TUBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması konusunda bilgilendirildi.
GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI TUBİTAK PROJE YARIŞMASINDA BULUŞACAK

 

 

Bursa’da idareci ve öğretmenler bu yıl 46.’sı düzenlenecek olan TUBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması konusunda bilgilendirildi. BTSO Eğitim Vadisi Oğuz Kaan Köksal Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda ortaöğretim kurumlarından yaklaşık 400 idareci ve öğretmen katıldı.

Dünyadaki gelişmelerin baş döndürücü bir hızla devam ettiğini belirten İl Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Ataman, “Dünyada bilim ve teknolojideki gelişme sürecinin toplumsal faydaya çevrilmesi, yani inovasyon süreci, toplumların geleceğini belirleyen en önemli unsur haline geldi. Geleceğin genç araştırıcı ve bilim insanlarını teşvik etmeyi, bilimsel bulguların daha geniş öğrenci kitleleriyle paylaşılmasını amaçlıyoruz. Bilimsel araştırma kültürünün yaygınlaştırılması ve yöntemlerin etkin bir biçimde yaşamın her alanında kullanılmasını, geleceğimiz açısından önemli görüyoruz. Bu anlamda TUBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışmaları önemli bir fırsattır. Mevcut durumun 2015 yılında daha ileriye götürülebilmesi adına sorumluluk alanında yer alan liselerdeki gerek okul müdürlerimizin gerekse öğretmenlerimizin, öğrencilerimizi yarışmaya teşvik etmeleri çok önemlidir.” dedi.

Bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak katılan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve TUBİTAK Eskişehir Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Eyüp Artvinli ise katılımcılara TUBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen proje etkinlikleri ve proje hazırlama konularında bilgiler verdi.

Proje tabanlı eğitimin önemine vurgu yapan Doç. Dr. Eyüp Artvinli, “Klasik öğretme kültüründe öğrenciye bir şeyler öğretebilme şansınız öğrencinin dikkati kadardır. Proje tabanlı eğitimde ise öğretme değil, yaparak, yaşayarak öğrenme vardır. Öğrencinin ilgi, beceri ve yeteneğine göre çalışma imkânı verir. Disiplinler arası öğrenmeyi teşvik eder ve yaşamla ilişkilendirilmiş öğrenme fırsatı sunar” dedi.

İnsanlığın hizmetine sunulmuş her bir eserin proje ürünü olduğunun altını çizen Doç. Dr. Eyüp Artvinli, “TUBİTAK proje yarışmalarıyla, ortaöğretime devam etmekte olan Öğrencileri temel ve sosyal bilimler alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amaçlanıyor. İdareci ve öğretmenlerimizin proje odaklı çalışmalara önem vermelerini, öğrencileri aktif bir şekilde teşvik etmelerini, okullarımızda proje çalışmalarına katılımın yoğun bir şekilde sağlamasını arzu ediyoruz” dedi.

TUBİTAK Eskişehir Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Eyüp Artvinli, konuşmaların ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. Katkılarından dolayı Doç. Dr. Eyüp Artvinli’ye İl Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Ataman tarafından plaket takdim edilirken, katılımcılara sertifika verildi.

 

 

 

 

 

 

 

SUNUMU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.