BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI YENİDEN OKUL BAHÇELERİNDE İHYA EDİLİYOR

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI YENİDEN OKUL BAHÇELERİNDE İHYA EDİLİYOR

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, çocukların okul bahçelerinde geleneksel oyunlarla vakit geçirdiklerini ve bu sayede dijital bağımlılıktan uzaklaşarak arkadaşlık bağlarını güçlendirdiklerini belirtti.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce, okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik belirlenen 100 geleneksel çocuk oyununun nasıl oynandığını içeren "Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu" adlı kılavuz kitap yayımlanmış, bu oyunlara ilişkin videolar hazırlanmıştı. 

Bu kapsamda özellikle okul bahçeleri olmak üzere okulun tüm elverişli alanlarında çocuk oyunlarına yönelik fiziki düzenlemelere gidildi. 

Yapılan düzenlemelerin sevindirici yansımaları olduğunu kaydeden Bakan Yusuf Tekin, "Ekran bağımlılığı, obezite gibi birçok farklı sorunla mücadele etmenin en kolay yolu, çocuklarımızı geleneksel oyunlarımıza yönlendirmekten geçer." vurgusunu tekrarladı. 

Tekin, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Geleneksel oyunlarımız okul bahçelerinde canlanıyor! Okul bahçeleri, çocuklarımızın dijital bağımlılıktan uzaklaştıkları, arkadaşlık bağlarını güçlendirdikleri birer ortam olarak yeniden düzenleniyor. Geleneksel oyunlarımızla okul bahçeleri eğlence dolu renkli alanlar hâline geliyor. Oynayarak öğrenin, bol bol eğlenin çocuklar." ifadelerini kullandı. 

Uygulamaya koyulan düzenlemeyle birlikte, okullarda geleneksel çocuk oyunlarına daha fazla yer verilerek tüm illerde özellikle bahar aylarında geleneksel çocuk oyunları şenlikleri düzenlenmesi hedefleniyor.

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.