BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'GELENEKTEN GELECEĞE AÇILAN KAPI' İZNİK BİLİM ŞENLİĞİ BAŞLADI

'GELENEKTEN GELECEĞE AÇILAN KAPI'  İZNİK BİLİM ŞENLİĞİ BAŞLADI

TÜBİTAK 4007 programı kapsamında desteklenen "Gelenekten Geleceğe Açılan Kapı"  İznik Bilim Şenliği törenle açıldı.

İznik İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü koordinasyonu, kamu kurum ve kuruluşlarının destekleriyle gerçekleştirilen TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Başladı. İznik'te gerçekleştirilen TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliğinde onlarca atölyede yüzlerce öğrenci çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Etkinliğin açılış törenine Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, İznik Kaymakamı Recai Karal ve İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, İznik İlçe Millî Eğitim Müdürü Muhammet Asil'in yanı sıra ilçe millî eğitim müdürleri, şube müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayan törende konuşan İznik Kaymakamı Recai Karal,  etkinlik hakkında duygu ve düşüncelerini katılımcılara aktardı. Organizasyona destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Recai Karal, etkinliğe katılan ve emek veren öğretmen ve öğrencileri yaptıkları çalışmalardan dolayı tebrik etti.

Bu tür proje faaliyetlerinin öğrencilerin bilimsel alanda yapabileceklerinin farkına varmalarına katkı sağladığını belirten Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger;  "İnsanların hayal güçlerinin kalitesi öğrenmeleriyle ve dimağlarındaki bilgi ile doğru orantılıdır. Biz, insanlardaki bilginin kalitesini, detayını ve güzelliğini artırdıkça, hayaller de kaliteli hale gelir. O hayallerin yansıması gün geçtikçe bugün olduğu gibi farklı hedeflere, farklı projelere, içinde yaşanılan topluma dair ya da vatandaşı olmaktan onur duyulan ülkeye dair daha güçlü hedeflere yönelir. TÜBİTAK'ın Milli Eğitim Bakanlığı üzerinde yaptığı organizasyonlarla, öğrencilerimizin hayal güçlerini hedef haline getirmede çok ciddi katkısı var. Bu tür organizasyonlarla bizler, öğretmenler arasındaki iletişimi güçlü kılmakla birlikte, öğrencilerin sosyal yönünü desteklemekte ve onların bilime yakınlığını artırmaktayız. Bugün açılışını yaptığımız 4007 projeleri, TÜBİTAK'ın en prestijli projelerinden biri. Bunun İznik ilçemizde olması bizim için ayrıca bir onur ve mutluluk. Alışkanlıklar devam gerektirir ve sürekli isteriz. İznik ilçemizden bunu devamını bekliyoruz. Bu potansiyel ve birliktelik burada var. Bu organizasyonun eğitime ciddi şekilde kalite katacağına inanıyorum. Başta İznik Kaymakamımız olmak üzere İznik Belediye Başkanımıza, İznik İlçe Millî Eğitim Müdürümüze ve emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.  Bu çalışmalarda yer alan tüm öğrencilerimizi de kutluyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Robotik, Bilimsel ve Sanatsal onlarca atölye protokol üyeleri tarafından tek tek gezildi. Atölyelerde öğrenciler alanlarında uzman öğretmenler nezaretinde proje çalışmalarını gerçekleştirdiler. Öğrencilerin heyecanları gözlerinden okunurken protokol üyeleri emeklerinden dolayı öğrenci ve öğretmenleri tebrik ettiler.

Etkinlik kapsamında Tübitak tarafından proje desteği olarak sağlanan toplam 90 bin TL hibeye ek olarak birçok kurum ve kuruluşla işbirliğine gidildi. Üç gün süreyle devam edecek etkinliğe İznik Kaymakamlığı, İznik Belediye Başkanlığı, Uludağ Üniversitesi ve İznik Meslek Yüksekokulu, İznik Ticaret ve Sanayi Odası, Uğur Okulları, Özel İznik Anaokulu, İznik Çini Vakfı ve Bursa Teknoloji Merkezi ve ilçede bulunan her düzeyden okullar destek veriyor.

Proje etkinlikleri kapsamında geleneksel el sanatları, fen bilimleri, matematik, yapay zeka, kodlama, robotik, geleneksel oyunlar gibi alanlarda 56 atölye, 7 seminer, 1 planetaryum gösterisi, bilim şovları, müzik dinletileri ve akıllı oyunlar yer alıyor.

Projede toplam 100 öğretmen/akademisyen/uzman görev alırken, yaklaşık 6 bin 500 öğrenci ve diğer ziyaretçilerin 3 gün boyunca etkinliklere katılım sağlaması bekleniyor. 

4007 Bilim Şenlikleri programıyla; bilim kültürünün ve iletişiminin toplumun daha geniş kesimlerine yaygınlaştırılması, katılımcılara bilimsel bilginin ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin etkinlikler yoluyla kavratılması amaçlanıyor.

17-06-202117-06-202117-06-202117-06-202117-06-202117-06-202117-06-202117-06-202117-06-202117-06-2021

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.