BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'GÖKMENLERİN MİMARLARIYLA MAVİ BİLYEDEN UZAYA' PROJESİ KAPSAMINDA ÖĞRETMEN EĞİTİMLERİ BAŞLADI

'GÖKMENLERİN MİMARLARIYLA MAVİ BİLYEDEN UZAYA' PROJESİ KAPSAMINDA ÖĞRETMEN EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen "Gökmenlerin Mimarlarıyla Mavi Bilyeden Uzaya" isimli projesinin tanıtımı Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nde (GUHEM) gerçekleştirildi. Proje ile Türkiye'nin farklı şehirlerinden 60 sınıf öğretmeninin, uzay, astronomi ve havacılık alanlarında eğitim alması hedefleniyor. 

TÜBİTAK-4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında 100 proje arasına giren "Gökmenlerin Mimarlarıyla Mavi Bilyeden Uzaya" isimli projenin tanıtım programı Türkiye'nin ilk uzay havacılık temalı eğitim merkezi GUHEM'de gerçekleştirildi. Programa, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, İl Millî Eğitim Müdürü Bülent Altıntaş, İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ahmet Uzun, GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu ve Türkiye'nin farklı illerinden gelen sınıf öğretmenleri katıldı. Yürütücülüğünü Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğünün yaptığı projenin açılışında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, dünyanın ilk 10 ekonomilerine sahip ülkelerin uzay ve havacılık alanında güçlü bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. 

"GUHEM BİR DÖNÜŞÜM MERKEZİ"

Türkiye'nin de uzay havacılık alanında önemli hedeflere sahip olduğunu belirten Başkan Burkay, Millî Uzay Programında yer alan GUHEM'in de bu vizyonla hayata geçtiğinin altını çizdi. Başkan Burkay, "BTSO olarak Büyükşehir Belediyemiz ve TÜBİTAK işbirliğiyle bu merkezi kentimize kazandırdık. Oda olarak uzay havacılık alanında 7 yıl önce Fransız astronot Patrick Baudry'yi Bursa'ya davet ederek, firmalarımız ve öğrencilerimizle buluşturmuştuk. Baudry, Fransa'da aynı GUHEM gibi bir projeyle 3 bin genç arasından çıkan Fransa'nın ilk astronotudur. Aslında GUHEM gibi merkezler bir dönüşüm merkezi rolü üstleniyor. Türkiye artık teknolojisiyle uydusunu uzaya gönderebiliyor. Avrupa'da ilk sırada, dünyada da ilk 5 içerisinde yer alan merkezimiz yeni neslimize yeni ufuklar kazandıracağına inanıyorum. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte düzenlediğimiz projenin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi. 

İSTİKBAL GÖKLERDEDİR...

Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Bülent Altıntaş, cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün günümüze ışık tutan 'İstikbâl göklerdedir' sözünün uzay, astronomi ve havacılıkla ilgili söylenebilecek tüm sözlerin özünü teşkil ettiğini söyledi. Altıntaş, şöyle konuştu: "Gökyüzünü tanıyarak yeryüzünü anlıyor insan. Bu yaklaşım bugün ülkemizde de güçlü bir şekilde karşılık bulmuş durumda; planlanan ve gerçekleştirilmeye başlanan gelecek perspektifli etkili çalışmalarla uzay, astronomi ve havacılık alanında 'biz de varız' diyoruz artık. Tüm bu çalışmaların içselleştirilmesi, çocuklarımıza ve gençlerimize aktarılarak süreklilik arz edecek hâle getirilmesinde; biz eğitimcilere de büyük ve çok önemli sorumluluklar düşüyor. TÜBİTAK-4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında başlangıcını burada yaptığımız uzay, astronomi ve havacılık için özel olan birbirinden farklı mekânlarda gerçekleştirilecek çalışmalar; bu alanlara ilgi duyan yeni nesil araştırmacılara ilham verecek ve genç Gökmenlerin yetiştirilmesine vesile olacaktır. Bu projenin hayata geçirilmesi için başlangıçtan itibaren emek veren tüm yönetici, öğretmen ve akademisyenlerimize, Bursa Büyükşehir Belediyemize, BTSO Yönetimine, GUHEM'in çok kıymetli ekibine ve projemizi güçlendiren paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum."

İl Millî Eğitim Şube Müdürü Ahmet Uzun, proje ile eğitim alan öğretmenlerin çocuklara uzayı, dünyayı ve evreni anlamlandırma sürecinde yol göstermelerinin, astronomi ve uzay bilimleri havacılık alanındaki yetkinliklerinin artırılmasını hedeflediklerini vurguladı.

GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu, özverili düşünen insanların dünyayı değiştirebileceğini belirterek, İl Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen programın öğretmenlere önemli bir deneyim sağlayacağını kaydetti. 

GENÇ GÖKMENLERİN YETİŞMESİNE KATKI

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile GUHEM katkılarıyla geliştirilen projede uzman eğitimciler tarafından, Türkiye'nin çeşitli illerinden seçilen 60 sınıf öğretmenine, belirlenen program çerçevesinde eğitimler verilmeye başlandı. Astronomi, uzay bilimleri ve havacılık gibi alanları kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek eğitim programı içindeki "yap-yaşa-gözlemle" temalı faaliyetlerle bu alanlara ilgi duyan yeni nesil araştırmacılara ilham vererek genç gökmenlerin yetişmesine katkı sunulması amaçlanıyor. 4004 TÜBİTAK çağrısı kapsamında geliştirilen ve destek alan "Gökmenlerin Mimarlarıyla Mavi Bilyeden Uzaya" Projesi ile GUHEM'de gerçekleşecek eğitim çalışmaları; 22-26 Ağustos ve 27-31 Ağustos tarihleri arasında 5'er günlük sürelerde 30'ar kişilik 2 grup için yapılacak. GUHEM'in yanı sıra Yunuseli Havaalanı ve Dağyenice Göletinde düzenlenecek etkinliklerle pekiştirilecek eğitim çalışmaları, sürekli hale getirilecek.

Yürütücülüğünü Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğünün yaptığı projenin paydaşları arasında GUHEM, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Model Uçak Kulübü Derneği, Bursa Amatör Astronomi Kulübü Derneği ve Celestron Teleskop Firması yer alıyor.

22-08-202122-08-202122-08-202122-08-202122-08-202122-08-202122-08-202122-08-202122-08-202122-08-202122-08-202122-08-2021 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.