BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GUHEM ÖĞRENCİLERE UZAY VE HAVACILIĞI ANLATACAK

GUHEM ÖĞRENCİLERE UZAY VE HAVACILIĞI ANLATACAK

Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi tarafından lise öğrenci ve öğretmenlerine dijital platformda düzenlenen uzay ve havacılıkla ilgili eğitim programı haziran ayında başlayacak.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde, lise öğrenci ve öğretmenlerine Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) tarafından dijital platformda uzay ve havacılıkla ilgili eğitim programı düzenlenecek.

BTSO'dan yapılan açıklamaya göre, odanın 2013 yılında ortaya koyduğu vizyonla hayata geçen GUHEM, çocuklarda ve gençlerde uzay ile havacılık noktasında farkındalık oluşması için çalışmalarına devam ediyor.  Ekim ayında açılışı yapılan Havacılık Eğitim Merkezi; lise öğrenci ve öğretmenlerine yönelik online eğitimler için hazırlıklarını tamamladı. BTSO ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü, TEKNOSAB iş birliğiyle düzenlenen eğitimler haziran ayında başlayacak. Protokol kapsamında ilk etapta mesleki ve teknik liseleriyle fen liselerinden oluşan 66 okulda Zoom programı üzerinden eğitimler düzenlenecek.

Sosyal medya üzerinden yarışmalar yapılacak

Programda öğrenciler, öğreticilere merak ettikleri soruları yöneltecek. Eğitimde uzay ve dünya, uyduların yörüngeleri, gözlem uyduları, navigasyon uyduları, haberleşme uyduları, uyduların çalışma prensipleri anlatılacak. GUHEM ile ilgili bilgilerin de verileceği eğitimlerde, ayrıca fırlatma sistemlerinin prensipleri, insanlı uzay uçuşlarının tarihçesi ve bugünü ile Türkiye'nin uzay konusundaki çalışmaları anlatılacak. Eğitim sonunda öğrencilerin motivasyonunu artırmak için sosyal medya üzerinden yarışmalar yapılacak. Yarışma kapsamında sürpriz armağanların yanı sıra ilk 3 öğrenciye aileleriyle birlikte GUHEM gezisi hediye edilecek.

Önemli bir farkındalık oluşturacak

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO liderliğinde uzay ve havacılık konusunda heyecan ve farkındalık oluşturmak amacıyla GUHEM'i Bursa'ya kazandırdıklarını anlattı.  Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK'ın da iş birliğiyle 13 bin 500 metrekare alanda kurulan merkezde 154 interaktif düzenek ve çeşitli simülatörlerin bulunduğunu belirten Burkay, GUHEM'in de Türkiye'nin uzay ve havacılık alanındaki yolculuğunda yeni bir kilometre taşı olduğunu ifade etti.

Bursa'ya yeni bir misyon yükledi

Burkay, sözlerine şöyle devam etti: "Bizleri yüksek teknolojili üretim ve sanayideki dönüşüm hedeflerimize taşıyacak temel dinamiklerden biri de özgüveni yüksek gençlerimizle hayallerdeki sınırları ortadan kaldırmak ve yeni neslin yüreklerinde uzay ve havacılık konusunda heyecan oluşturmaktır. Bu kapsamda, 2013 yılında ortaya koyduğumuz vizyon ile Bursa'mız için bir hayali daha gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Merkez, Sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemizi uzay ligine taşıma kararlılığı doğrultusunda Bursa'mıza uzay ve havacılık yolculuğunda yeni bir misyon yüklemektedir. Bu vizyonla İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle yeni bir çalışmaya imza atıyoruz. İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız protokolle başlattığımız eğitim serisi öğrencilerimizde önemli bir farkındalık oluşturacaktır."

İstikbal göklerdedir

İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger de "İstikbal göklerdedir" parolasıyla son dönemde Türkiye'de havacılık alanında önemli hamlelere imza atıldığını belirtti.  Dülger, "BTSO ve TEKNOSAB iş birliğinde GUHEM üzerinden hayata geçireceğimiz bu çalışma; bakanlığımızın liderliğinde yol aldığımız 2023 vizyonumuzun temelini de teşkil eden 'gelecek' tasavvuru yolunda, havacılık ve uzay teknolojileri alanında öğrencilerimizin farkındalığını artıracak geniş kapsamlı bir program olacak. Başta BTSO, TEKNOSAB ve GUHEM yöneticileri olmak üzere katkı sunan ve emek veren herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Havacılık hayal gücünün sınırlarını zorluyor.

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Şubesinden sorumlu Şube Müdürü Bülent Altıntaş ise çok geniş bir alanı kapsayan havacılığın, dünyadaki ülkeler üzerinde önemli etkilere sahip olan gerçek bir olgu hâline geldiğini vurgulayarak, "Bilim kurgu romanlarına ilham veren, filmlerdeki farklı tasarımlarıyla hayal gücünün sınırlarını zorlayan havacılık alanındaki insansız araçları ve kablosuz bağlantı teknolojisi ile çalışan uyduları artık konuşur olduk. Gelecek için ilham verecek olan bu iş birliğinin öğrencilerimiz için yeni ufuklar açacağına inanıyorum. Katkı sunan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.