BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“GÜVENİLİR GIDA TÜKETELİM İSRAFI ÖNLEYELİM” PROJESİNİN İLK EĞİTİMİ KÜKÜRTLÜ TSO ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİNE

“Güvenilir Gıda Tüketelim, İsrafı Önleyelim" isimli projenin ilk eğitimlerine başlandı.
“GÜVENİLİR GIDA TÜKETELİM İSRAFI ÖNLEYELİM” PROJESİNİN İLK EĞİTİMİ KÜKÜRTLÜ TSO ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİNE

Mart ayı başında Vali Karaloğlu, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’nın katılımıyla imzalanan protokolle start alan “Güvenilir Gıda Tüketelim, İsrafı Önleyelim" isimli projenin ilk eğitimlerine başlandı. Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu’nda başlayan eğitimlere Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, Bursa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Kahya, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer ile proje ortağı kurum ve kuruluşların yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, ülkemizde günde 101 milyon ekmek üretildiğini, bu ekmeklerden 95 milyon adedinin tüketildiğini, 6 milyon ekmeğin israf edildiğini belirtti. Dünyada yaklaşık bir milyar insan açlık çekerken bu kadar ekmeğin israf edilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Törende konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, gıda tüketiminin önemli olduğunu ve tüketim yaparken iken gıdaların güvenilir olması gerektiğini, Amerika’da yaşayan Japonların, Japonya’da yaşayanlardan ortalama 3 cm uzun olduğunu, bunun Amerika’da daha güvenilir gıda tüketilmesinden ve sağlıklı beslenmeden kaynaklandığını belirtti. Bu proje kapsamında yaklaşık 12 bin öğrencinin güvenilir gıda tüketimi ve israfın önlenmesi konusunda eğitim alacağını söyleyen Onur, bu eğitimi alan öğrenciler arasında kompozisyon yarışmasının yapılacağını ve öğrencilere tablet verileceğini de sözlerine ekledi.

Konuşmalardan sonra Sağlık İl Müdürlüğü eğitmenlerinden Dilara Kasil ve Nermin Özkurt öğrencilere “Güvenilir Gıda ve İsrafı Önleme” konulu eğitim verdi. Proje kapsamında 100 okulda 12 bin öğrenciye eğitim verilmesi hedefleniyor.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.