BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HÜRRİYET MTAL ÖĞRETMENLERİ 'TEMASSIZ' EL DEZENFEKTAN CİHAZI ÜRETTİ

Bursa'da meslek lisesi öğretmenleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde özellikle sınav salonlarında kullanılması için temassız çalışan el dezenfektan cihazı prototipi üretti.
HÜRRİYET MTAL ÖĞRETMENLERİ 'TEMASSIZ' EL DEZENFEKTAN CİHAZI ÜRETTİ

Bursa'da Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri, okulun Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı'nda çalışarak yerli imkanlar ve düşük maliyetle dezenfektan cihazı tasarladı. Prototipi üretilen cihaz, temasa gerek olmadan çalışmasının yanı sıra her öğrenciye ne kadar dezenfektan verileceği, kaç öğrencinin kullanabileceğini dijital olarak izleme ve müdahale imkanı sunuyor.

Okul Müdürü Oktay Güllü, yaz aylarında yapılacak LGS ve YKS'yi düşünerek sınav salonlarının girişine konulması için el temasının olmadığı bir dezenfektan cihazı geliştirmek istediklerini söyledi. Lisenin Ar-Ge bölümünde çalışırken Türkiye'de ve dünyada bulunan örnekleri incelediklerini belirten Güllü, "Bunların parçalarıyla ilgili tedarikçi firmalarla görüştük fakat bu malzemelerin çoğu ithal geliyor. Şu an bu parçaları bulmamızın zor olduğunu gördükten sonra yerel imkanları değerlendirme kararı aldık. Bir otomotiv parçası, sensör, elektronik kart gibi yüzde 90'ını yerli imkanlarla bulabildiğimiz ekipmanı bir araya getirdik." dedi.

Programlama aşamasını tamamlayıp öğrenciler için temassız el dezenfektan sistemi geliştirdiklerini belirten Güllü, "Bunu diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri de maliyetinin çok düşük olması. Bir diğer özelliği, programlanabilir olması dolayısıyla her öğrenciye ne kadar dezenfektan verilecek, ne kadar öğrenci kullanacak, bunları dijital olarak da izleyebiliyoruz ve müdahale edebiliyoruz. Diğer dezenfektan makinelerini incelediğimiz zaman sistemin durup içine dezenfektan konup tekrar çalıştırıldığını gördük, bizim geliştirdiğimiz modelde ise böyle bir şey yok. Dezenfektan bitmesine yakın gelen sinyalle sistem durmadan dezenfektan yenileniyor." diye konuştu.

"Otomatik maske ve el dezenfektanı veren, ateş ölçen" makine de yapacaklar

Sistemin öncelikle yaz aylarında yapılacak sınavlarda Bursa'daki okullarda kullanılmasının düşünüldüğünü belirten Güllü, talep olması durumunda diğer iller için bu çalışmayı yapmak istediklerini aktardı. Türkiye'deki meslek liselerinin proje ve ürün geliştirme konusunda ileri seviyelerde olduğunu vurgulayan Güllü, otomatik maske ve el dezenfektanı verebilen, ateş ölçebilen" makine üzerinde de çalıştıklarını sözlerine ekledi.

13-05-202013-05-2020

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.