BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

I. ULUSAL LİSELER PATENT VE FAYDALI MODEL YARIŞMASI BAŞVURULARI BAŞLADI

I. ULUSAL LİSELER PATENT VE FAYDALI MODEL YARIŞMASI BAŞVURULARI BAŞLADI

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından düzenlenen I. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması için başvurular 1 Kasım'da başladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın bağlı kuruluşu Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından düzenlenen "I. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması" başvuruları, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren okul ve kurumlarda lise düzeyinde öğrenim gören öğrenciler tarafından 01 Kasım 2020 - 31 Ocak 2021 tarihleri arasında ücretsiz olarak yapılabilecek.

Bu yıl ilk kez lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlenecek olan; "Patentle Türkiye - I. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması" ile öğrencilerin teknolojik gelişimin en önemli araçlarından biri olan patent konusunda farkındalıklarını artırmak, patent araştırması ve patent/faydalı model başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamak amaçlanıyor.

Öğrenciler yarışmaya TÜRKPATENT'in elektronik başvuru sistemi (EPATS) üzerinden (epats.turkpatent.gov.tr)  online patent ve faydalı model başvurusu yaparak ücretsiz olarak katılım sağlayabilecekler.

Yarışmaya öğrenciler bağımsız bir şekilde ya da grup halinde katılabilecekleri gibi öğretmenleriyle birlikte de katılım sağlayabilecekler. Fakat yapılacak başvurularda en az bir öğrencinin başvuru sahibi olarak eklenmesi gerekiyor.

Yarışma kapsamında alınan başvurular, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından oluşturulacak jüri tarafından başvuru unsurlarının hazırlanışı, teknik çözüm getirilen problemin tanımlanması, teknik çözümün uygulanmasını sağlayacak yeterlilikte anlatımı, koruma kapsamının belirlenmesi, istemlerin yazımı, tekniğin bilinen durumuna göre buluşun yenilik seviyesi, teknik etki, sanayiye uygulanabilirlik, ticarileşme potansiyeli kriterlerine göre değerlendirmeye tabi tutulacak ve yarışmada dereceye giren adaylara aşağıda yer alan ödüller verilecek.

Ödüller:

  • Birinciye 20.000 TL
  • İkinciye 15.000 TL
  • Üçüncüye 10.000 TL
  • Dördüncü ve beşinciye 5.000 TL
  • Altıncı ila onuncuya 4.000 TL
  • On birinci ila yirminciye 3.000 TL
  • Yirmi birinci ila otuzuncuya 2.000 TL para ödülü verilecektir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Başvuru için tıklayınız. 

KAYNAK: https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/allNews/newsDetail?newsId=1326

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.