BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA’DA ÖĞRENCİLERE SİMÜLASYONLU AFET EĞİTİMİ

BURSA’DA ÖĞRENCİLERE SİMÜLASYONLU AFET EĞİTİMİ

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü arasında Bursa ili ve ilçelerindeki 6. sınıf öğrencilerine yönelik temel afet eğitimi vermek üzere bir protokol imzalandı.

İmzalanan protokol kapsamında öğrenciler; doğal, teknolojik ve insan kökenli afetlerde, afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili eğitimler almaya başladı.

Japonya’daki örneklerinden modellenerek kurulan ve Türkiye’nin ilk Afet Eğitim Merkezi olma özelliğini taşıyan merkezde öğrencilere, simülasyon teknolojileri kullanılarak, Deprem Sarsma Odası, Karbonmonoksit Zehirlenme Simülasyonu, Enkaz Koridoru, Sel ve Heyelan Simülasyonu, Fırtına Simülasyonu, Test Kioskları, Telefon ihbar Simülasyonu, SD Sinema Salonu, Açık Sergi Alanı, ilkyardım Odası, Duman Kaçış Simülasyonu ve Yangın Söndürme Simülasyonunda eğitimler verilecek.

Öğrencilere verilen eğitimleri yerinde incelemek üzere Afet Eğitim Merkezi’ne ziyarette bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdür Vekili Mehmet Ali Gerdan ve Afet Eğitim Merkezi Müdürü Abdullah Yiğit ile birlikte eğitimleri yerinde izledi. 

Sarıkaya, “Hem ülkemizin gerçekleri hem de bilim adamlarımızın yapmış oldukları açıklamalar doğrultusunda özellikle deprem merkezli olmak üzere doğal afetlere karşı insanlarımızda bir bilinç oluşturmak gerekiyor. Afet bilinci oluşturabilmek için öğrencilerimizi bilgilendirmemiz ve bu konuda eğitmemiz gerekiyor.  Biz de Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile bir protokol imzaladık. Bu doğrultuda eğitim öğretim sürecinden geçen tüm öğrencilerimize Afet Eğitim Merkezinde rüzgar ve fırtına simülasyonlarından tutun deprem, ilk yardım, yangın ve dumana kadar bütün simülasyonlu eğitimler veriliyor. Bu eğitimlerdeki amacımız öğrencilerimiz afet karşısında nasıl davranması gerektiğini bilsin, neyi yapıp neyi yapmaması gerektiğini öğrensin. AFAD’la birlikte sürdürdüğümüz bu eğitimlerle 2 haftada yaklaşık 1550 öğrencimiz bu eğitimleri aldı. Bir yıl boyunca da 6. sınıflardaki 46 bin öğrencimize bu eğitimleri vermeyi planlıyoruz. Bu konudaki desteklerinden dolayı hem AFAD yönetimimize hem de projede yer alan öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi. 

19-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-2017

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.