BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEBİM (147) DEĞERLENDİRME TOPLANTISI BURSA’DA YAPILDI

Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Emine AZDİKEN ve Bakanlık Halkla İlişkiler Müşavirliği Çağrı Merkezi Şube Müdürü Harun AKÇA, Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (Mebim 147) Destek Büroları Değerlendirme Toplantısını yapmak üzere İlimize geldi.
MEBİM (147) DEĞERLENDİRME TOPLANTISI BURSA’DA YAPILDI

15 Temmuz Şehitler Eğitim Külliyesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Konferans Salonunda yapılan toplantı Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, Kocaeli, Kütahya, Sakarya, Yalova illerinin katılımı ile gerçekleştirildi. İki gün boyunca süren değerlendirme toplantılarının ilk gününde İl / İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin yöneticilerine, ikinci gün ise MEBİM 147 Halkla İlişkiler Temsilcilerine ve kullanıcılarına eğitim verildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin DÜLGER: “Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 17 ilçe 1564 okul 556.792 öğrenci ve yaklaşık 35 bin yönetici, öğretmen ve eğitim çalışanı ile geleceğimize yön verecek olan çocuklarımızın ve gençlerimizin milli ve manevi değerlerine sahip çıkan aynı zamanda teknolojik gelişmeleri takip eden bireyler olarak yetişmeleri konusunda çalışmalarımızı inanç ve kararlılıkla sürdürüyoruz. Sorunları çözmede en hızlı iletişim yolu olan MEBİM 147’nin velilerimiz, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve vatandaşlarımızın ihtiyaç duydukları konularla ilgili kolaylıkla ulaşabilmeleri ve olaylara anında müdahale etmek adına yine aynı hızla geri dönüş alabilmeleri açısından son derece yararlı bir hizmet olduğunu düşünüyorum. Vatandaşlarımız tarafından MEBİM 147’ye yapılan şikayet başvuruları her yıl giderek artmakta. Bu tür başvurularını en aza indirebilmenin iletişim becerilerinin etkili kullanılmasıyla mümkün olabileceğine inanıyorum. Vatandaşlarımız, şikayetlerine konu olan problemleri ilk muhataplarıyla çözebilirse sorunlar büyümez ve en hızlı şekilde sonuca ulaşmış olur.” dedi.

MEBİM 147’nin Türkiye’nin en önemli kamu bilgi hatlarından biri olduğunu ve 7 gün 24 saat hizmet verdiğini ifade ederek sözlerine başlayan Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Emine AZDİKEN,  öğrenci, öğretmen ve bütün vatandaşlarımızın bilgi edinme, soru, talep, görüş, öneri, ihbar ve şikayet başvurusunu cevaplamak amacıyla, Van depreminden sonra 1 Mart 2012’de oluşturulan bir hizmet merkezidir diyerek konuşmasına devam etti.

Milli Eğitim İletişim Merkezi’nin okula gönderilmeyen öğrencilerin sesi olduğuna dikkat çeken Azdiken: “Okula gönderilmediği iddiası ile iletişim merkezimizi arayan öğrencilerimizin başvuruları incelenmek üzere il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimize iletilmiş olup okula gönderilmeyen 629 öğrencinin eğitim öğretim hayatına devam etmesi sağlanmıştır. Ayrıca yaşça örgün eğitim dışına çıkmış 11 bin 53 vatandaşımıza eğitimin her şartta uygun olabileceği vurgulanmış, eğitim öğretim hayatlarına açıköğretim kurumlarında devam edebilecekleri bilgisi verilerek eğitim öğretime kazandırılmıştır” dedi.

Azdiken, MEBİM 147 sayesinde merkez ve taşra teşkilat birimlerinin iş yükünün azaldığını ve birimler arasında koordinasyonun arttığını da sözlerine ekledi.  Tüm bakanlıklar arasında memnuniyet anketlerinde en başarılı merkez olarak öne çıkan iletişim merkezine yapılan başvurulardan sadece %2’sinin ihbar ve şikâyetten oluştuğunu geri kalanının ise %90,4’ü bilgi edinme, %3,6’sı talep, %4’ü görüş ve öneriden oluştuğunu belirtti. Son altı yılda iletişim merkezinden 590 bin 710 öğretmen ve 25 bin 731 idareci de atama, yer değiştirme, kadro, özlük, izin, maaş ve ek ders gibi konularda hizmet aldığını sözlerine ekledi.

Azdiken, asılsız ihbar ve şikâyetlerin en aza indirilmesi amacıyla başvuru sahiplerinden vatandaşlık kimlik numarası alınarak MERNİS üzerinden kimlik doğrulması yapıldığını, işletilen bu süreçle de vatandaşlardan %48,1’nin başvurusundan vazgeçtiğini veya görüşmeyi kendi isteğiyle sonlandırdığını ifade etti.

Gelen başvuruların %94’ünün çağrı anında cevaplandırıldığını söyleyen Azdiken, iletişim merkezi çalışanları tarafından çözümlenmeyecek, inceleme, araştırma veya soruşturma gerektiren başvuruların da ilgisine göre merkez veya taşra teşkilatlarına iletildiğini kaydetti. Azdiken konuşmasının sonunda toplantıya ev sahipliği yapan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkürlerini iletti. 

Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Emine AZDİKEN’in konuşmasının ardından Çağrı Merkezi Şube Müdürü Harun AKÇA, MEBİM 147 ile ilgili sunum yaptı. MEBİM 147’nin kuruluş sürecini, bugüne kadar yapılan başvurulara ilişkin istatistiki bilgileri anlatan AKÇA, uygulamada karşılaşılan sorunların neler olduğunu, yönetici, halkla ilişkiler temsilcileri ve kullanıcıların başvuruları cevaplandırırken nelere dikkat etmeleri gerektiğine ilişkin bilgiler verdi. Ardından toplantıya katılanların sorularını cevaplandırdı.  

Toplantıların sonunda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Faruk Bektaş, yapılan eğitimlerle ilgili Harun AKÇA’ya teşekkürlerini iletti. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 10 ilin yönetici ve MEBİM 147’den sorumlu personeline ev sahipliği yapmanın verdiği mutluluğu dile getirdi. 

02-02-201802-02-201802-02-201802-02-201802-02-201802-02-201802-02-201802-02-201802-02-201802-02-2018

 

 

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.