BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA´DA 82 OKULA BESLENME DOSTU OKUL SERTİFİKASI

BURSA´DA 82 OKULA BESLENME DOSTU OKUL SERTİFİKASI

Okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması hedefiyle ülke genelinde yürütülen "Beslenme Dostu Okul" projesi kapsamında Bursa´da 82 okula sertifikaları verildi. 

Ördekli Kültür Merkezinde düzenlenen sertifika törenine Vali Yardımcısı Ergün Güngör, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, Büyükşehir Başkan Vekili Mihrimah Kocabıyık ve okul yöneticileri katıldı. 

Obezite ve hareketsiz yaşamın çağımızın en büyük sorunu olduğunu söyleyen Vali Yardımcısı Ergün Güngör, “Beslenme dostu okul sayısı 210’a ulaştı. Beyaz Bayrak sertifikasına sahip okulumuz ise 509. Dolayısıyla Beslenme dostu okul sayısındaki hedefimiz öncelikle bu 509 hedefine ulaşmak. Çocuklar bizim için çok önemli. Onları ne kadar ruh ve beden sağlıkları yerinde yetiştirirsek biz de geleceğe o kadar güvenle bakacağız. Sağlıklı olmak, hareketli yaşamak zorundayız. Ağaç yaşken eğilir. Biz bu düşünce içerisinde okullarda yoğun bir şekilde çalışıyoruz." şeklinde konuştu. 

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, “Tarihimize kaynaklık eden 2 önemli ismin veciz sözleriyle sözüme başlamak istiyorum. Biri Kanuni Sultan Süleyman’ın, ‘’Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’’ ifadesiyle dünyaya hükmeden imparatorluğa rağmen, sağlığın insan için temel şart, temel unsur olduğunu ifade ettiği veciziydi. Diğeri ise Gazi Mustafa Kemal’in, ‘’Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’’ sözü. Bu ikisi birbirini tamamlayan cümlelerdir aynı zamanda. Bizim bugün burada olmamızın temel sebebi sağlam vücudu sağlayabilmek için denetim, planlama, organizasyon, bilgilendirme ve eğitimi sağlayabilmektir.” şeklinde konuştu. 

Öğrencilerimizin obezite ile ilgili sıkıntılarını giderme, bağımlılık ve çevre sağlığı noktasında İl Sağlık Müdürlüğüyle sağlıklı bir iletişim içinde olunduğunu söyleyen Dülger, “2006 yılında beyaz bayrak projesiyle ciddi bir hamleyle başladı. O zaman özendirme amaçlı 8-10 kişilik okul gruplarına ekip organizasyonlarla tanıtım sağlandı. Bugün sadece Bursa ilimizde beyaz bayrağa sahip olan okul sayımız 509. Bugünkü 82 kurumun alacağı belgeyle birlikte beslenme dostu okul projesi kapsamında belgeye sahip olan okul sayımız da 210 oldu.

Ben bu vesile ile bizden hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen Sayın Valimize ve Vali Yardımcımıza, Büyükşehir Belediyemize, bizimle sürekli birlik içinde olan İl Sağlık Müdürlüğümüze, özveriyle çalışan değerli okul müdürü ve öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 

İl Sağlık Müdürü Özcan Akan da Beslenme Dostu Okul Projesi´nde amacın çocukların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın artması olduğunu ifade ederek, "Biz biliyoruz ki, bir ülkenin geleceği genç nesillere yapılan yatırımlarla birebir ilgilidir. Sağlıklı bir gelecek için buna mecburuz." diye konuştu. 

Konuşmaların ardından sertifika almaya hak kazanan okul yöneticilerine sertifikaları verildi.

07-09-201807-09-201807-09-201807-09-201807-09-201807-09-201807-09-201807-09-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.