BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİLER HAYALLERİNİ KISA FİLM YAPACAK

ÖĞRENCİLER HAYALLERİNİ KISA FİLM YAPACAK

BİHMED Bursa Liseler Arası Kısa Film Yarışması’nın protokol imza töreni Heykel Valilik Binasında gerçekleştirildi.

İmza törenine Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve BİHMED Başkanı Kadir Oruç katıldı.

Önemli bir projenin protokolünü imzalamak için bir araya geldiklerini belirten Bursa Valisi Yakup Canbolat, “Bu proje ile lise öğrencilerimizin kısa film çekmeleri teşvik edilecek ve sinema sektörüne olan ilgilerinin artmasını ve kabiliyetlerinin gelişmesi desteklenecek. Biz bunun hayırlı bir proje olduğuna inanıyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hayırlara vesile olmasını, hayırlı haberler yapacak basın mensuplarının, sinema sektöründe teknik elemanların yetişmelerine vesile olmasını ben temenni ediyorum.” dedi.

Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Gençlerimizin hayatına değer katmaya, iyi birer birey olarak yetişmelerini sağlamak, milli ve manevi değerlerle dolu olarak yetişmeleri için büyük bir heyecan içinde çalışmalarımızı gerçekleştirmekteyiz. Bugün imzalanacak protokolle, kısa film yarışmasıyla gençlerimize farklı bir alanda daha sosyalleşmelerini ve kabiliyetlerini geliştirmelerine yardımcı olmak için altyapı oluşturmuş olacağız. Dereceye giren çocuklarımıza ödüller takdim edilecek. Umarım artarak devam eden ve Bursa adına önemli kazanımlar sağlanacak olan ve Bursa’nın tanıtılması adına yararlı olacak bir uygulamanın temelini bugün burada atmış olacağız. Bu vesileyle herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Okullarımız ve lise çağındaki öğrencilerimiz için katkı sağlayacak böyle bir protokole imza atmaktan duyduğum memnuniyeti ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, “Konusu “Merhamet” olan kısa film yarışmasıyla ilgili bir protokol imzaladık. Bizim açımızdan çok değerli bir protokol. Zira bizler merhamet denilen eğitimin mirasçıları olarak bu eğitimi gençlerimize ve gelecek nesillerimize doğru aktarmanın Milli Eğitim camiası olarak önemli bir vazife olduğunun idraki içerisindeyiz. Eğitim, sadece sınıf ortamından ya da okul ortamından ibaret olarak düşünülmeyecek kadar değerli bir şeydir. Bu projeyi Öğrencilerimizin hayal güçlerinin ortaya çıkmasını sağlayacak, gelecekle muhatap olmasını sağlayacak bir proje olarak görüyorum. Ben buradan lisede eğitim gören tüm öğrencilerimize bu yarışmaya katılarak kendi içlerinde olan özel yeteneklerini ve hayallerini kameraya yansıtabileceklerini düşünüyorum. Öğrencilerin özel yeteneklerini ortaya çıkarma açısından önemli bir yarışma olacak. Emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Kuruldukları günden bu yana insanlığa hizmet etmek amacında olduklarını söyleyen BİHMED Başkanı Kadir Oruç, “Özellikle lise öğrencilerimizin hayatının en dinamik dönemlerinde birçok kültür ve sanat alanlarında onlara destek olmaktayız. Bizler gençlerimize güveniyor ve onların önünü açmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya gayret ediyoruz. Yarışmamızın teması ‘’Merhamet’’ tir. Günümüzde insanların merhametsiz tavırlarına sıkça tanık olmaktayız ve üzülmekteyiz. Gençlerimizin merhamet temalı yapacakları filmlerle inşallah bir nebze olsun merhamet duygumuzun yeşereceğini umut ediyoruz.” dedi. 

Bursa’daki tüm lise öğrencilerinin katılım sağlayabileceği kısa film yarışmasının konusu “Merhamet” olarak belirlendi. Yarışma ile toplumsal konularda sinemanın yaratıcı bakış açısından, etkin gücünden yararlanarak bilinç oluşturmak, farkındalık yaratmak ve toplumsal gelişmeye yönelik olumlu katkılar sağlanması amaçlanıyor. Yarışmaya tüm lise öğrencileri 6 Dakikayı geçmeyen kısa filmleriyle katılabilecek. Yarışmaya katılacak olan öğrenciler için başvurular 19 Aralık 2018 tarihinden 15 Mart 2019 tarihine kadar devam edecek. Yarışmada birinciye 5 bin TL, ikinciye 3 bin TL, üçüncüye 2 bin TL ödül verilecek. Jüri Özel Ödülü ise bin TL olarak belirlendi.  

 

19-12-201819-12-2018

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.