BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM İÇİN İLK PROGRAM YAZIMINA BURSA’DA START VERİLDİ

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM İÇİN İLK PROGRAM YAZIMINA BURSA’DA START VERİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tüm Saatçi ve İşadamları Derneği (TÜSAD) arasında, mesleki eğitimde mikromekanik konusunda imzalanan işbirliği protokolünün hayata geçirilmesi için çalışmalar hız kazandı. Bu kapsamda MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Mehmet Salih Canbal ve beraberindeki heyet mikromekanik mesleği çerçeve öğretim programlarının yazımı için Bursa’ya geldi.

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, TÜSAD Başkanı Hayrettin Akpınar ile birlikte MEB tarafından kurulan program hazırlama komisyonunun çalışmalarını yerinde inceledi.

Komisyonun çalışmaları devam ederken Canbal ile İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş Tophane MTAL’de bir grup mesleki ve teknik ortaöğretim okulu müdürünün katılımıyla bir istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Yapılan toplantıda MEB 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu. Canbal, mesleki ve teknik eğitimin ülkemizin yükselen yıldızı olduğunu, bu konunun gerek sayın Bakanımız gerekse Bakan Yardımcımız tarafından yakından takip edildiğini belirterek vizyon belgesinde mesleki ve teknik eğitime 7 ana hedef ve 32 alt hedef konulduğunu belirtti. Vizyon belgesinin diğer alanlar gibi mesleki ve teknik eğitim için de çok önemli ve köklü yenilikler öngördüğünü, meslek liselerinde alan eğitimlerinin artık 9. sınıftan itibaren başlayacağını, rehberlik ve yönlendirmenin daha sistematik olarak yürütüleceğini, okul türleri arasında program bazında esnek ve geçirgen yatay hareketlilik imkânları geliştirilerek çocukların kazanımlarını bir başka mesleğin becerilerini edinmede fırsat olarak kullanmalarına imkan tanınacağını, müfredatların sektörün talep ettiği yetkinliklere uygun olarak geliştirileceğini, dijital dönüşüme uygun alan ve dalların açılacağını, okullarımızda ders çeşitliliğinin azaltılacağını, buna uygun hazırlıkların devam ettiğini ve yerli ve millî savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücü yetiştirileceğini sözlerine ekledi.

Yüzde yüz istihdam garantisi öngören protokol ile mikromekanik mesleği Türkiye’de ilk olarak 150 yıllık geçmişe sahip Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim öğretime açılacak olup buradan mezun olacak öğrenciler işbirliği tarafının üye işletmelerinde istihdam edilecekler. 

Verimli bir ortamda geçen toplantıda aynı zamanda temel eğitimden ortaöğretime geçiş sistemi hakkında da çeşitli bilgilendirmeler yapıldı. Katılımcı okul müdürlerimizin görüş ve önerilerini paylaşmasının ardından toplantı sona erdi. 

29-01-201929-01-201929-01-201929-01-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.