BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA'DA KANTİN DENETİM EKİPLERİNE EĞİTİM

BURSA'DA KANTİN DENETİM EKİPLERİNE EĞİTİM

Bursa'da bulunan okulların kantinlerini denetleyecek ekibin üyelerine yönelik eğitim verildi. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü İSG Sağlık Koordinatörlüğü tarafından Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen "Kantin Denetim Ekipleri Eğitimi" ne Bursa'nın 17 ilçesinden toplam 103 ekip üyesi katıldı. Eğitimler Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sağlık Koordinatörü Hasan Çetin, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı Gıda Yüksek Mühendisi Dilara Kasil, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekim Tülay Alcan tarafından verildi. 

Bilindiği üzere Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi-özel okul/kurumlarda öğrenim gören öğrenciler/ kursiyerler, beslenme ihtiyaçlarını okul/ kurumların yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı vb. yerlerden karşılıyor. Millî Eğitim, Sağlık, Tarım ve Orman Bakanlığı ile üniversitelerin çocuk sağlığı ve hastalıkları, halk sağlığı anabilim dalları, gıda mühendisliği, beslenme ve diyetetik bölümlerinde görevli öğretim üyelerinin yer aldığı Sağlık Bakanlığı Okul Sağlığı Bilim Kurulu tarafından başta Dünya Sağlık Örgütü'nün ve Avrupa Birliği'nin önerileri olmak üzere, dünya uygulamalarının incelenmesi ile mevcut durum ve konuya yönelik yapılan çalışmalar neticesinde hazırlanan "Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi" konulu Genelge 2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren yürürlüğe girmişti.Genelge ile öğrenci, kursiyer ve çalışanlara sağlıklı beslenme ortamları yaratılması; yeterli ve dengeli beslenmenin teşvik edilmesi ile doğru beslenme alışkanlıkları kazandırılması; güvenilir gıdaya erişim sağlanarak olabilecek gıda zehirlenmeleri, bulaşıcı hastalıklar ile yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalıkların önlenmesi (obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları vb.) amaçlanıyor.

16-10-201916-10-201916-10-201916-10-2019

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.