BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN LGS TERCİH REHBERİ

BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN LGS TERCİH REHBERİ

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü, öğrencilere destek olmak amacıyla LGS tercih rehberi hazırladı.

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğünün Temel Eğitim-2 Şube Müdürlüğü, Bilgi İşlem Bölümü, MEBBİS Birimi ve Osmangazi Rehberlik ve Araştırma Merkezi iş birliğinde Liselere Geçiş Sınavı(LGS)'na giren 8. sınıf öğrencileri, aileler ve öğretmenlere tercih sürecinde rehberlik edecek "LGS TERCİH REHBERİ" hazırlandı.

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğünün Bilişim Sistemi olan BURBİS üzerinden LGS sürecine rehberlik edecek web sayfası Bursalıların hizmetine sunuldu.

Bursa'daki lise düzeyindeki okulların okul türlerine göre ayrıntılı bilgilerinin yer alan LGS Tercih Rehberi Ekranında ayrıca "Aile için Rehber", "Meslek Seçimi", "Özel Eğitim Gereksinimli Öğrenciler için Tercih ve Yerleştirme", "Meslek Seçimi" ve "Sınava Hazırlanan Öğrenciler için Ders Çalışma Teknikleriyle" ilgili videolu içerikleri yer alıyor.

"LGS TERCİH REHBERİ" öğrenci, öğretmen ve ailelere rehberlik ediyor

"LGS Tercih Rehberi" ekranında; eğitsel ve mesleki rehberlik hizmetleri, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini keşfetmeleri, meslekleri tanımaları, kendilerine uygun meslek alanlarına yönelmeleri ve bu doğrultuda tercih edebilecekleri okul, alan ve programları seçmeleri amacıyla oluşturulan tercih robotu ile okulların geçen yılki taban puanları, bölümleri, iletişim bilgileri ve tanıtım videoları öğrenci, öğretmen ve ailelere rehberlik ediyor.

Bursa'daki tüm okullarla ilgili burs imkânı, pansiyon hizmeti vb. detaylı bilgilerin yer aldığı tercih robotu ekranında; Hangi Derse Nasıl Çalışmalı? LGS Sınav Sistemi Nedir? Verimli Ders Çalışma Nedir? Öğrenme Stilleri Nelerdir? Hangi Derse Nasıl Çalışmalı? Öz-Düzenleme Nedir? Sınav Kaygısı Yaşıyorum Ne Yapmalıyım? gibi pek çok soru videolu anlatımlarla öğrencilerin hizmetine sunuluyor.

Öğrenciler oluşturulan LGS Tercih Robotuyla, mesleki yönelimle ilgili anketlere ulaşıp çevrimiçi değerlendirmelere katılabiliyor.  

6 Haziran 2021 Pazar günü yapılan Liselere Geçiş Sınavı sonuçları 30 Haziran 2021 tarihinde açıklandı. Öğrenciler, tercihlerini 5-16 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapacak. 

 

LGS Tercih Rehberi Ekranı için Tıklayınız.

 

Tanıtım Videosu için Tıklayınız.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.