BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MEM-DESTEK PATENT İŞ BİRLİĞİ, FİKRÎ VE SINAÎ MÜLKİYET FARKINDALIK SEMİNERLERİ İLE BAŞLADI

İL MEM-DESTEK PATENT İŞ BİRLİĞİ, FİKRÎ VE SINAÎ MÜLKİYET FARKINDALIK SEMİNERLERİ İLE BAŞLADI

İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Destek Patent arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında yürütülmesi planlanan çalışmalar; tüm ortaöğretim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlere yönelik olarak gerçekleştirilen Fikrî ve Sınaî Mülkiyet Farkındalık Seminerleri ile başladı. 

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Sezer ve İl Millî Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş'ın da katıldığı, Avrupa ve Türkiye Patent Vekili Hakan Özcan'ın da farkındalık ve bilgilendirme sunumunu yaptığı programlara; tüm resmi ortaöğretim kurumları ve BİLSEM'lerden toplam 291 yönetici ve öğretmen ile İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Patent/Faydalı Model Birimi'nin sorumluları da katıldı. 

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının temsilcileri için Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, genel ortaöğretim ve din öğretimi kurumları ile BİLSEM temsilcileri için Yıldırım-Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirilen programların açılışında konuşan İl Millî Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş; insanoğlunun hayal gücünün sınırlarının bulunmadığını ve bu durumun, yaşam var oldukça icatların hiç bitmeyeceğinin ve toplumların yaratıcı fikirlerle gelişmeye devam edeceğinin en anlamlı göstergesi olacağını ifade ederek bu gerçeğin, günümüz için "patent-tescil-faydalı model" kavramlarını daha da anlamlı ve önemli kıldığını söyledi. 

Bülent Altıntaş sözlerini "Buluşçuluğun en temel ilkesi; merak... Gençlerimizin de bu konuda algıları çok açık. Eğer biz bu algının açılmasına ve sürekli kılınmasına destek sağlayabilirsek, sonrasında çok faydalı çalışmaların yapılacağına inanıyorum. Protokol kapsamında gerçekleştireceğimiz iş birliği çalışmaları ile bu alandaki gelişmeyi hep birlikte görecek ve çıktılarına göre yeni adımlar atabileceğiz" şeklinde sürdürdü ve programa katılan Destek Patent temsilcilerinin nezdinde tüm yönetim kurulu üyelerine, verdikleri destek ve gerçekleştirilen etkin iş birliği için teşekkür etti. 

Program; Hakan Özcan'ın patent/faydalı model/tasarım alanlarında farkındalık oluşturulması hedefi doğrultusunda yapmış olduğu sunum ile devam etti. 

Tüm resmî ortaöğretim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlere seminer ile başlatılan iş birliği çalışmaları kapsamında; öğretmen ve öğrencilere patent/faydalı model/tasarım konularında çeşitli eğitimler verilmesi, il düzeyinde ödüllü yarışmalar düzenlenmesi planlanıyor. 

27-11-202127-11-202127-11-202127-11-2021

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.