BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA ZEKÂ OYUNLARI SÜPER LİGİ YARIŞMALARI BAŞLADI

BURSA ZEKÂ OYUNLARI SÜPER LİGİ YARIŞMALARI BAŞLADI

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Zekâ Oyunları Süper Ligi yarışmaları başladı. Zekâ Oyunları Süper Ligi yarışmalarının açılış programı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür'ün katılımıyla Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Fuaye Alanında gerçekleştirildi. "Oyun ciddi bir iştir" sloganıyla düzenlenen Zekâ Oyunları Süper Ligi etkinliğine katılan 17 ilçedeki 104 ilk ve ortaokuldan yaklaşık 10 bin öğrenci, 3 ay boyunca kıyasıya mücadele edecek.

Açılış programında konuşan Alinur Aktaş; "Bugün geleceğimiz olan yavrularımıza yatırım yaptığımız güzel bir organizasyona daha başlıyoruz. Yavrularımızın hayata iyi hazırlanmasını hem bir Belediye Başkanı hem de fert olarak çok önemsiyorum. Konu eğitim olunca bütün imkânlarımızı seferber ediyoruz. Okullarımızda laboratuvarlar ve spor salonları kuruyoruz, atölyeler açıyoruz. Çağımız teknoloji çağı. Çocuklarımız çok hızlı gelişiyorlar ama maalesef oyun oynamıyorlar. Oyun, bir çocuğun gelişimi için çok önemli vakit geçirme kaynağı olmakla birlikte içinde bulunduğumuz dünyayı tanıma ve öğrendiklerini deneyimleme alanı aynı zamanda. Onların fiziksel, zihinsel ve sosyal kişisel becerilerini desteklemekle birlikte duygusal yönden ihtiyaçlarını karşılayan eylemlerdir aslında. Dolayısıyla zekâ oyunları, çocuklarımızın algı ve değerlendirmelerini şekillendiren önemli oyunlardan bir tanesi. Millî Eğitim Müdürlüğü ile birçok projemiz var. Onlardan bir tanesi olan Zekâ Oyunları Süper Ligi projesinin çocuklarımızın kendilerini tanımalarına, beceri, hafıza ve dikkat gücü gelişimine büyük katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum. Türkiye genelinde ilk olan bu ligin ilk maçı bugün yapılacak. Maçlar 3 ay boyunca Bursa çapında 60 ilkokul ve 44 ortaokul olmak üzere, 180 gönüllü öğretmenimizin danışmanlığında 1040 öğrencimizin katılımıyla gerçekleşecek minikler ve yıldızlar kategorilerinde yapılacak olan yarışmaların finali, mayıs ayında 9'uncusunu gerçekleştireceğimiz Science Expo'da yapacağız. Başta İl Millî Eğitim Müdürümüz olmak üzere organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyor, zekâ oyunları ligimizin hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür de yarının Türkiye'sinde bugünün çocuklarının söz sahibi olacağını hatırlatarak, "Biz de bugünün değil, yarının gençlerini bütün paydaşlarımızla beraber emin adımlarla yetiştirmeye devam ediyoruz. Burada en büyük paydaşlarımızdan bir tanesi Büyükşehir Belediyesi. İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nün her isteğiyle, bugüne kadar 'hayır' cümlesini duymaksızın çok yakından ilgilendiler. Bu nedenle Başkanımız Alinur Aktaş ve ekibine şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

Serkan Gür konuşmasına şöyle devam etti: "Bugün burada farklı yerlerden gelen öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz bir arada bulunuyor. Çocuklarımızın hem zekâ oyunları hem de stratejik düşünce kapasitelerini geliştirirken bir yandan da sosyalleşme kapasitelerini geliştiriyoruz. Gelecekte çocuklarımız 'Güçlü Türkiye' için bir fikri ortaya koyarken bugün edindikleri tecrübe, bilgi ve beceriler sayesinde fikirlerini çok daha rahat ortaya koyabilecekler. Belki de bu çocuklardan bir fikir ortaya çıkacak ve ülkemiz bu fikir etrafında birçok başarılara imza atacak. Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak biz de bugünün değil, yarının gençlerini emin adımlarla yetiştirmeye devam ediyoruz. Yarının Türkiye'sinde bu çocukların söz sahibi olacağı düşüncesi ve bilinciyle çocuklarımızı yarının teknolojisi ile hemhal ederek geleceğin Türkiye'sine hazırlıyoruz. Özellikle hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a ve çok değerli ekibine teşekkür ediyorum. Bursa Büyükşehir Belediyesi buradaki en büyük paydaşlarımızdan bir tanesi. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyor; ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum."

"Oyun Ciddi Bir İştir" sloganıyla 2019 yılında pandemi öncesi pilot uygulaması yapılan Zekâ Oyunları Süper Ligi, bu yıl 60 ilkokul ve 44 ortaokulun katılımıyla gerçekleştirilecek. Zekâ Oyunları Süper Ligi'nde strateji geliştirme, mantık yürütme, zihinsel egzersiz, dikkat geliştirme, iletişim ve saygın rekabet yönlerinden öğrencileri geliştirmek dolayısıyla da akademik başarılarına ve sosyal gelişimlerine olumlu katkı vermek amaçlanıyor. Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullardan 180 gönüllü öğretmenin danışmanlığında ilkokullardan 3. ve 4. Sınıflar, ortaokullardan 5, 6 ve 7. sınıflar olmak üzere en az 10.000 öğrenciyle etkileşim sağlanması planlanıyor. Zekâ Oyunları Süper Ligi müsabakaları 2022 yılında şubat, mart, nisan, mayıs aylarından oluşan dört aylık bir periyotta yapılacak. Müsabakaların finali lig usulü yapılacak olan yarışma, zekâ ve strateji oyunları alanında ülkemizde düzenlenen tek yarışma ligi olma özeliği taşıyor. Zekâ oyunları süper liginin finali Bursa'da düzenlenecek olan 2022 SCİENCE EXPO'da yapılacak.

22-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.