BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜRÜMÜZ SERKAN GÜR, "BURSKOOP" BASIN TOPLANTISINA KATILDI

İL MÜDÜRÜMÜZ SERKAN GÜR,

Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü'nün üniversite eğitimi alan öğrencilerin eğitim gereksinimlerine katkı sunmak amacıyla Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi (BURSKOOP) marifetiyle karşılıksız vereceği burs programının tanıtım toplantısı Merinos AKKM Yıldırım Beyazıt Salonunda gerçekleştirildi.

Basın toplantısına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Arif Karademir, Bursa İl Ticaret Müdürü İsmail Aslanlar ile üniversite ve lisede okuyan öğrenciler katıldı.

2021-2022 dönemi İkinci dönem için 3 bin lise ve üniversite öğrencisinin burs alacağı projede önümüzdeki dönemde bu sayıyı 10 bine çıkarmak istediğini söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa'da ikamet eden, özel bir kurumda çalışmayan öğrencilerimiz kriterleri karşılamaları halinde Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi çatısı altında bu desteklerden faydalanabileceklerini söyledi.

Liselilere de burs müjdesi

Uygulamanın bu eğitim döneminin ikinci yarısına yetiştiğini, bu nedenle Mart - Nisan- Mayıs ve Haziran aylarını kapsayacak şekilde 4 ay burs verileceğini ifade eden Başkan Aktaş, önümüzdeki eğitim döneminde ise bursların her iki dönemi de kapsayacak şekilde 8 ay verileceğini vurguladı. Böylece bir öğrenciye yılda 4 bin TL burs desteği sağlanacağını dile getiren Başkan Aktaş, burs desteğinden 3 bin öğrencinin yararlanacağını, bu sayının duruma göre daha da artabileceğini kaydetti. Konuşmasında lise öğrencilerine de burs müjdesi veren Başkan Aktaş, "İlk etapta üniversite öğrencilerini kapsayacak olan projeye önümüzdeki süreçte meslek lisesi öğrencilerini de dâhil edeceğiz. Bu konuda sanayicilerimizle de görüştük. Sanayinin ihtiyacı olan bölümleri tercih eden öğrencilere yönelik desteğimiz olacak. Bu konuda burs desteği verilecek bölümlerin belirlenmesi noktasındaki çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca hayırseverlerimizle görüşmelerimiz de devam ediyor. Sürece onların önemli katkıları olacak. Belediye iştiraklerimiz sürecin içinde olacak. Rakamları da şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız. Kooperatifin sekretarya işlemleri için gerekli tüm ihtiyaçlar belediyemiz tarafından karşılayacak. Dolayısıyla gelen her bağış son kuruşuna kadar öğrencilerimize aktırılacak. Ben hayırseverlerimizin kooperatife desteğini bekliyor ve kooperatifimizin hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu. 

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir de, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin bu güne kadar eğitime sağladığı destekleri şimdi de burs vererek taçlandırdığını belirterek, projeyi hayata geçiren Başkan Aktaş'a teşekkür etti.

Gür: "Güçlü bir Türkiye'nin bence en önemli bileşeni mesleki eğitim alanında okuyan gençlerimiz."

Basın toplantısında konuşan Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür şunları söyledi: "Üniversite gençliği ve liseye giden öğrencilerimizle bir arada olmanın beni öncelikle çok heyecanlandırdığını söylemek istiyorum. Hep birlikte olmak beni çok mutlu etti. Çok doğru zamanda yapılmış çok önemli bir adım bence. Üniversitedeki öğrencilerimizin eğitim hayatlarında yanlarında olmak istediklerini ifade eden Sayın Başkanımız diğer taraftan da "Üreten Bursa" dedi. Güçlü bir Türkiye'nin bence en önemli bileşeni mesleki ve teknik eğitim alanında okuyan gençlerimiz. Eğer gerçekten mesleki ve teknik eğitim güçlenirse eğitim güçlenir, üretim güçlenir, Türkiye güçlenir. O yüzden mesleki ve teknik eğitim de okuyan gençlerimizin güçlenmesi eşittir Türkiye'nin güçlenmesi anlamını taşıyor. BURSKOOP bu yüzden Türkiye'de bir ilki başarıyor. Mesleki ve teknik eğitim özelinde burs veriyor olmak bugüne kadar çok duyulur bir çalışma olmadı. Bursa Türkiye'nin sanayi ve ticarette lokomotifi olan bir şehir. Başlangıcı olmayan ve derinlikleri olan Bursa'ya da bu çalışmalar çok yakışıyor. Büyükşehir belediyemizin yaptığı bu çalışmada çok katkılı ve anlamlı oldu. Böyle bir şehrin öğrencilerinin güçlü kalması, böyle bir şehrin üretiminin güçlü kalması, bir yerel yönetimin düşünmesi gereken en önemli çalışma. Başkanımız ve ekibi bunu düşündüler. Başkanımıza ve ekibine tüm öğrencilerimiz adına teşekkür ediyorum. Öğrencilerimize de eğitim hayatlarında başarılar diliyorum."

Ticaret İl Müdürü İsmail Aslanlar da Bursa'da 358 kooperatif olduğunu, 3 tane eğitim kooperatifinden sadece BURSKOOP'un öğrencilerine burs verdiğini, bu anlamda Bursa'da bir ilk olduğunu söyledi. Kuruluş aşamasında sürecin içinde olduklarını hatırlatan Aslanlar, BURSKOOP'un başarılı olması için Bakanlık olarak ellerinden gelen desteği vereceklerini de sözlerine ekledi.

Bu yıl üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek burs programına 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren meslek liseleri de dahil edilecek.

 

04-03-202204-03-202204-03-202204-03-202204-03-202204-03-202204-03-202204-03-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.