BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAKAN ÖZER: BİR TOPLUM, ÖĞRETMENİ KADAR GÜÇLÜDÜR

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara'da düzenlenen Öğretmen ve Okul Yöneticilerinin Mesleki Gelişim Programı'na katıldı.
BAKAN ÖZER: BİR TOPLUM, ÖĞRETMENİ KADAR GÜÇLÜDÜR

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Öğretmen ve Okul Yöneticilerinin Mesleki Gelişim Programı tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, bir toplumun öğretmeni kadar güçlü olduğunu belirterek iki şeyi ön planda tuttuklarına işaret etti. Eğitimin kalitesini artırmak ve fırsat eşitliğini güçlendirmek için okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması, okullar arası imkân farklarının azaltılması ve öğretmenlerin mesleki ve bireysel alanda çok boyutlu olarak desteklenmesi için çalıştıklarını dile getiren Bakan Özer, şunları kaydetti:    "

Bakanlık olarak bir taraftan öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltırken bir yandan da öğretmenimizin daima yanında olacağız. Artık klasik mesleki eğitim yöntemlerinden uzaklaşarak merkezî planlamadan okul bazlı yerel planlamaya geçiyoruz. Bugün itibarıyla yürürlüğe aldığımız yaklaşımın odak noktası, bu.  

Okul yöneticilerimizi de hiç yalnız bırakmayacağız. Okul yöneticilerimiz için 120 saatlik bir eğitim programını hazırladık, yarından itibaren yürürlüğe alıyoruz.   

Okul yöneticilerimizin lider eğitimciler, idol öğretmenler olarak yolculuğa devam etmesi ile ilgili her türlü adımı atacağız. Öğretmenlerimizin gelişimi ile ilgili yaptığımız ve 7 yıl aradan sonra topladığımız şûrada alınan karalar ışığında yol alıyor. Biz bunların sahaya uyarlamasını yapacağız.   

Birincisi, öğretmen ve yönetici hareketliliğini sağlayacağız. İstedik ki okullarımızdaki iyi uygulama örneklerini diğer okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimizi de görsün.   

İkincisi, artık merkezî planlamadan uzaklaşacağız.   

Okul bazlı eğitim ve gelişim faaliyetlerini destekleyeceğiz. Eğitimleri okullar kendisi belirleyecek, biz de bütçe sağlayacağız.   

Üçüncüsü, mesleki gelişim topluluklarının oluşturulması. Okul yöneticileri, öğretmenler ve akademisyenlerin bilgi paylaştığı, sürekli pozitif beslemenin bulunduğu bir sistem kurduk.   

2022 yılında merkezî bütçeden mesleki gelişim için ayırdığımız 9 milyon 958 bin  liralık bütçeyi 28 kat artırarak 282 milyon liraya çıkarıyoruz."  

KAYNAK: https://www.meb.gov.tr/bakan-ozer-bir-toplum-ogretmeni-kadar-gucludur/haber/25491/tr 

09-03-202209-03-202209-03-202209-03-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.