BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ERASMUS+ MESLEKİ EĞİTİM ALANI AKREDİTASYON KONSORSİYUMU AÇILIŞ TOPLANTISI, TOPHANE MTAL'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ERASMUS+ MESLEKİ EĞİTİM ALANI AKREDİTASYON KONSORSİYUMU AÇILIŞ TOPLANTISI, TOPHANE MTAL'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Erasmus+ Mesleki Eğitim Alanı Akreditasyon Konsorsiyumu'nun açılış toplantısı, Bursa Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Taşdelen, İl Millî Eğitim Şube Müdürü Mahmut Karakaya,  Ar-Ge ekibi üyeleri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), BOSİAD, BİSİAD, RUMELİSİAD, ERTEV ve Coşkunöz Eğitim Vakfı Temsilcileri ile Konsorsiyum Kurumlarının Temsilcilerinin katılımıyla Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi.

"Bursa bir üretim şehri ve nitelikli üretimi olan bir şehir."

Toplantının açılışında konuşan Bursa Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu şunları söyledi: "Bursa Türkiye'nin dördüncü büyük kenti, bir üretim üssü, 22 milyar doların üzerinde ihracat yapan bir şehir. Neredeyse 20 yıl önce Türkiye'nin tamamı bunun 3 katı üretim yapıyordu. Dünya son iki yıldır tarihinde göremediği kadar ekonomik sıkıntılarla, savaşlarla yüz yüze kaldı. Dünyada bir üretim tedarik zinciri vardı bu bozuldu. Bursa bir üretim şehri ve nitelikli üretimi olan bir şehir. Bizim de milli eğitim olarak üretime yönelik eğitim vermemiz lazım. Değerli İl Millî Eğitim Müdürümüz Serkan Gür bu konuda şehrimiz için önemli çalışmalar yürütüyor. Meslek liselerimiz de bu şehrin üretimi için daha da bir anlam taşıyor. İl Müdürümüz ve ekibiyle beraber mesleki eğitime ağırlık veriyoruz. Sayın Bakanımızın da Bursa deyince teknik eğitim deyince gözleri ışıldıyor. Sektör temsilcilerimizden, öğretmenlerimizden ve öğrencilerimizden temennimiz üretime ve üretime yönelik çabanızı devam ettirmeniz. Değerli İl Müdürümüze, yönetici arkadaşlarımıza ve değerli öğretmenlerimize şahsım ve Bursa adına teşekkür ediyorum." dedi.

Gür: "Bursa'da 34 farklı kurum, 2021 başvuru dönemi il konsorsiyumu içinde yer alıyor." 

İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, "Türkiye'de geçtiğimiz dönemde bir akreditasyon sistemi hareketliliği oldu. Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü de Türkiye'de çok ender akredite olan kurumlar arasında yer aldı. Sıra öğretmen ve öğrencilerimizin bu etkinlikten istifade etmesine geldi. Öğretmen ve öğrencilerimizin mesleki eğitim gelişimi açısından önemli bir fırsat. Bu da Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğünün bir başarısı. Bu başarıda önceki yöneticilerimizin, millî eğitim müdürlerimizin ve yardımcılarının emeği çok fazla. Bu vesileyle onları da kutlamak istiyorum. Bunu Türkiye'de sadece 14 tane il başarabildi. Sadece mesleki eğitim olarak değil, hem okul gelişimi hem de yetişkin eğitimi alanında da önemli hibe desteği almayı başardık. Bursa, toplamda 600 bin Euronun üzerinde bir hibeyi öğretmen ve öğrencilerin mesleki gelişimi, mesleki ve teknik eğitimdeki arkadaşlarımızın iş başı eğitimi, profesyonel ve yetişkin eğitimleri doğrultusunda önümüzdeki dönemde kullanacak. Geçtiğimiz yıl 34 kurumumuz, yüzlerce öğrenci ve onlarca öğretmenimiz bu fırsattan faydalandı. Bu yıl da 2022 akreditasyon sisteminde mesleki ve teknik eğitim açısından 17 kurumumuz yararlanacak. Bu süreçte katkı ve destek veren başta Sayın Valimiz Yakup Canbolat olmak üzere Vali Yardımcımız Halil Serdar Cevheroğlu'na, Ar-Ge birimimizin şube müdürü ve öğretmenlerine, çalışma arkadaşlarıma, tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum." dedi.

Erasmus Akreditasyonu ile kurum ve kuruluşlara, Erasmus Programı kapsamındaki hedeflerini ve hareketliliklerini daha uzun vadede planlama ve gerçekleştirme imkânı tanıyor. Erasmus Akreditasyonu ile daha önce programa katılmış ve bu deneyimlerini arttırmak isteyen kurum ve kuruluşlara, farklı faaliyetleri bir arada ve daha uzun dönemde uygulamaları için fırsat sunuluyor. 

3 alanda akreditasyon alan 14 il arasında yer alan Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü; açıklanan hibe tutarlarına göre destek alacağı 314.452 Euroluk bütçeyle; Türkiye genelinde 6.  İl Millî Eğitim Müdürlükleri arasında 3. en yüksek hibe alan kurum oldu. Bursa'da 34 farklı kurum, 2021 başvuru dönemi il konsorsiyumu içinde yer alıyor.

16-03-202216-03-202216-03-202216-03-202216-03-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.