BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA'DA LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİNE YÖNELİK TÜBİTAK ÇALIŞTAYI

BURSA'DA LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİNE YÖNELİK TÜBİTAK ÇALIŞTAYI

Eğitim, öğretimlerine devam etmekte olan gençleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere çözümler üretebilen, 21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla her yıl TÜBİTAK 2204- A-B-C Araştırma Projeleri Yarışması düzenleniyor. 

Bursa'dan TÜBİTAK 2204 A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmaları kapsamında fen lisesi,  Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi, bilim sanat merkezlerinin ( resmi ve özel okullar) hazırladıkları projelerin nitelik ve niceliğinin arttırılmasına yönelik bir çalıştay düzenlendi. 

İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür'ün katılımıyla Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirilen çalıştaya İl Millî Eğitim Şube Müdürü Mahmut Karakaya, TÜBİTAK Bölge Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Şehnaz Baltacı, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı. 

Çalıştayın açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür şunları söyledi: "Öğrencilerimizin bir eser oluşturması, onun özgün olması çok önemli bir kavram. Okul müdürlerimiz de bu projelerin içinde yer alarak çocuklarımızın bu süreçlerine ortak oluyorlar, onların bir şeyi keşfetmesine yakından tanık oluyorlar, kendilerini bulmalarını ve keşfetmelerini sağlıyorlar. Öğrencilerimiz bugün katıldıkları projelerle belki de yarın ülkesi için çok önemli bir şey yapacaklar.  Sonrasında bu çalışmalarla ilgili fikri mülkiyet ve patent alacaklar. Öğrencilerimizin bu yarışmalara katılmaları konusunda okul müdürlerimizin destekleri bizler için çok kıymetli. Bugün yapılacak olan çalıştayla bir önceki dönemde yapılan çalışmaların üzerine biraz daha fazla koyacağız ve bu her yıl artarak devam edecek. Bu anlamda verimli geçireceğimiz bir yıl olacağını düşünüyorum. Çocuklarımızın bu yarışmalara katılmaları, bir proje üretmeleri ülkemizin kazancı olacak.  Bizler güzel eserleri tarihten alıp geleceğe doğru taşıma noktasında üzerimize düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceğiz. Çalıştaya katılan tüm öğretmenlerimize ve idarecilerimize çok teşekkür ediyor, başarılar diliyorum." 

TÜBİTAK Bölge Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Şehnaz Baltacı'nın yaptığı sunumun ardından çalıştay çalışmalarına geçildi.  Çalıştayda, yarışmalardaki mevcut durum analizi,  Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi tarafından hazırlanan Eylem Planı kapsamında yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar, okullarda yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar ile sorun alanları görüşüldü. Çalıştay sonrası ortaya çıkan çalışmalarla ilgili bir rapor hazırlanacak.

 

19-04-202219-04-202219-04-202219-04-202219-04-202219-04-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.