BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'TEMEL EĞİTİMDE 10 BİN OKUL PROJESİ' BURSA KOORDİNASYON TOPLANTISI

'TEMEL EĞİTİMDE 10 BİN OKUL PROJESİ' BURSA KOORDİNASYON TOPLANTISI

"Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi" nin koordinasyon toplantısı, İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, İl Millî Eğitim Temel Eğitim Bölümünden Sorumlu Şube Müdürü Ömer Karaca, İlçe Millî Eğitim şube müdürleri ile projede yer alan il genelindeki tüm okulların yöneticilerinin katılımıyla Barış Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür: "Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi ile bir taraftan okul öncesi eğitime erişimi artırmak diğer taraftan da eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için ilkokullar arası imkân farklılıklarının azaltılması hedefleniyor. Proje kapsamında Bursa'da yapılan çalışmalar proje ekibimizce titizlikle takip ediliyor ve yürütülüyor. Proje de yer alan çalışma arkadaşlarıma, okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve tüm paydaşlarımıza göstermiş oldukları özverili çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür'ün açılış konuşmasının ardından Temel Eğitimde 10 Bin Okul Proje İl Koordinatörü Ümit Öztürk proje ile ilgili sunum yaptı.

Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi

Millî Eğitim Bakanlığınca Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi kapsamına alınan ilkokulların tamamındaki öğrencilere yönelik temel becerilerini geliştirmek amacıyla destek eğitim programları hazırlandı. Ayrıca öğrencilere yönelik ilk yardım farkındalık eğitimleri, psikososyal gelişim destek eğitimleri planlandı. Öğrencilerin kültür, sanat ve spor etkinliklerine katılımlarını desteklemek üzere çalışmalar başlatıldı.

Projenin en önemli parçası olan okul öncesi eğitime erişimi artırmak amacıyla 2022 yılı sonuna kadar yapılan yatırımlar sonunda 5 yaş grubunda yüzde 78 olan okullaşma oranı yüzde 90'a yükseldi. Proje kapsamında 81 ilde yeni anaokulları yapılırken, ilkokullar da iyileştirme kapsamına alındı. Bu okulların küçük ve büyük onarım ihtiyaçları değerlendirildi. Okullara bilgisayar laboratuvarı kurulması, genel bahçe düzenlemesi, tuvalet ve lavabo onarımı yapılması, kapı ve pencere onarımı ile iç ve dış mekân boya ihtiyacının karşılanması gibi pek çok karar alınarak hayata geçiriliyor. 

 

22-04-202222-04-202222-04-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.