BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BURSA'DA 'ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ÇEVRE PROJELERİ ÖĞRETMEN ÇALIŞTAYI' GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BURSA'DA 'ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ÇEVRE PROJELERİ ÖĞRETMEN ÇALIŞTAYI' GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bursa Valiliği Enerji Yönetim Birimi koordinasyonunda, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Enerji Verimliliği ve Çevre Projeleri Öğretmen Çalıştayı" Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılışına İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür'ün yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK ve Ulusal Ajans temsilcileri, Piri Reis ve Bursa Uludağ Üniversitelerinden akademisyenler, il ve ilçe MEM idarecileri ile öğretmenler katıldı.  

Çalıştayın açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, "Enerji verimliliği, hem dünyada hem de ülkemizde giderek önemi artan ve bu konuda üzerine çalışmalar yürütülen bir noktada bulunuyor. Öğretmenlerimizin öğrencilerimizi bu algıyla yetiştirmesi, çevre sorunları, yenilenebilir enerji konusunda farkındalık oluşturmaları bizler için son derece önemli. İl Millî Eğitim Müdürlükleri arasında Enerji Verimliliği Birimi ilk defa Bursa'da kuruldu. Bu konuda Türkiye'de ilk defa bu alanda bir çalışma yürütmek ve İl Millî Eğitim Müdürlükleri arasında Valiliğimiz bünyesinde ilk defa böyle bir birimi kurmak Bursa için de oldukça heyecan verici. Enerji verimliliği kapsamında Bursa'da çok önemli çalışmalar yürütülüyor. 17 okulumuza GES (Güneş Enerji Santrali) panelleri kuruldu. Okullarımız kendi enerjilerini kendileri üretiyorlar. Aynı zamanda Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün çatısına da yine GES paneli kurduk ve kendi enerjimizi kendimiz üretiyoruz. Okullarımız kendi enerjisini üretmenin yanında bu alanda gelir de elde ettiler. Yine belirlenen bu okullarımız yağmur sularını depoluyor ve bu konuda da önemli bir tasarruf yapıyor. Müdürlüğümüzce geliştirilen "EVEP16" isimli bir yazılım programımız var ve bütün okullarımız EVEP16 uygulamasına bağlı. Uygulama ile okullarımızı yakından takip ederek varsa arızalarını anında tespit ediyoruz. Bursa'da yürütülen bu çalışmalara katkı sunan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, başarılarından dolayı kutluyorum." dedi.

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü Enerji Yönetim Biriminden Sorumlu Şube Müdürü Levent Yazıcı yaptığı konuşmasında şunları söyledi: "Bizim bir sloganımız var. 'Enerji Verimliliğinde Öncü Kent Bursa'. Çalışmalarımızı hep bu doğrultuda yürütmeye gayret gösteriyoruz.  Bursa İl Enerji Birimi olarak Bursa Valiliğimizin koordinesinde 81 ilimizin koordinasyonunu yürütüyoruz. Amacımız çocuklarımıza ve gençlerimize daha yaşanılabilir bir gelecek bırakmak.  Enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve çevre gibi konularda yine Türkiye'de ilk defa yapılan bu çalıştayımız Müdürlüğümüzün üç biriminin ortaklaşa çalışmasıyla gerçekleştirildi. Katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Gerçekleştirilen çalıştay ile enerji verimliliği, çevre sorunları, iklim krizi, yenilenebilir enerji uygulamaları gibi konularda nitelikli, özgün, sürdürülebilir projelerin Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm okullardaki gönüllü öğretmenler tarafından yapılması sürecinde öğretmenlere rehberlik etmek ve destek olmak amaçlanıyor.

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nün Enerji Yönetim Birimi, Mesleki ve Teknik Eğitim Birimi ve AR-GE Birimi iş birliğinde hazırlanan çalıştay iki gün boyunca devam edecek. Çalıştaya Bursa genelinden yaklaşık iki yüz öğretmen katılıyor.

21-11-202221-11-202221-11-202221-11-202221-11-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.