BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMDE FİKRİ MÜLKİYET VE SINAİ HAKLAR KONUSUNDA BURSA'DAN REKOR BAŞVURU

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMDE FİKRİ MÜLKİYET VE SINAİ HAKLAR KONUSUNDA BURSA'DAN REKOR BAŞVURU

 

Bursa'daki mesleki ve teknik eğitim kurumlarında fikri mülkiyet ve sınai haklar konusunda başvuru sayısı 5 bini aştı. 

Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, mesleki ve teknik eğitim kurumlarında fikrî mülkiyet ve sınai haklar çalışmaları kapsamında başvuru sayısında Bursa'da rekor artış sağlandığını kaydederek, "2021 yılında 34 olan başvuru sayısı 163 kat artarak 5 bin 554'e ulaşırken;  10 olan ürün tescil sayısı da 37 kat artarak 373'e yükseldi." dedi. 

Bursa'da fikrî mülkiyet konusunda çok önemli mesafe aldıklarını belirten İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür; "Bakanımız Sayın Mahmut Özer liderliğinde yürütülen Bakanlık politikaları çerçevesinde, müdürlüğümüzün koordinasyonundaki iş birlikleriyle okullarımızda yürütülen fikrî ve sınaî mülkiyet çalışmaları, sonuçlarını vermeye başladı. Bursa'da, 2021 yılında 34 olan başvuru sayısı 163 kat artarak 5 bin 554'e ulaşırken; 10 olan ürün tescil sayısı da 37 kat artarak 373'e yükseldi." dedi. 

Bursa'daki okullarda geliştirilen ürünler için patentleme, faydalı model ve marka tescillerinde önemli mesafeler alındığını ifade eden Serkan Gür; "Bakanlığımızın politikaları çerçevesinde 2019'da Uluslararası Patent Birliği ile imzalanan iş birliği protokolünün ardından bu alandaki çalışmalar sistematik bir şekilde yürütülmeye başlandı. Tüm resmi ortaöğretim kurumları ile Bilim ve Sanat Merkezlerini de içine alan bu protokoller çerçevesinde; Bursa'da marka-patent konusunda öğretmen ve öğrencilerimize çeşitli eğitimler veriliyor.  Bu kapsamda öğretmen ve öğrencilerimize yönelik önemli farkındalık çalışmaları yapılıyor. Ayrıca patent ve marka konusunda il düzeyinde çeşitli kategorilerde ödüllü yarışmalar da düzenleniyor." dedi. 

Fikrî ve sınaî mülkiyet çalışmalarının bu alanda öğrencilerin gelişimine de önemli katkı sağladığını belirten Serkan Gür; "Yılsonu itibarıyla 8 bin başvuruyu ve askıda olan başvurularımız için sürecin tamamlanmasıyla 1.000 tescili yakalayacağımıza inanıyorum. Bu süreçlere özellikle öğrencilerimizin dâhil edilmesi, onlarda bu alandaki farkındalığı artırmış ve mezuniyetleri sonrasında, bu kapsamdaki çalışmalarının tescilleriyle iş hayatlarına başlamaları motivasyonunu da beraberinde getirmiştir. Bu alandaki çalışmalara destek veren, sürece katkı sağlayan tüm yönetici, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum." dedi. 

 

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.