BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜ SERKAN GÜR'ÜN 2021-2022 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 1. DÖNEM SONU MESAJI

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜ SERKAN GÜR'ÜN 2021-2022 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 1. DÖNEM SONU MESAJI

Bursa'da 1.930 okulda 42.026 öğretmen ve 604.726 öğrencimizle 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemini tamamlanış bulunmaktayız.

Kültürel mirası, tarihi dokusu, ticaret ve sanayinin başkenti Bursamız, pek çok değeri bir arada barındıran kadim şehirlerimizden bir tanesi. Böylesi bir zenginliğe sahip olan şehrimizin geleceğine yön verecek evlatlarını yetiştirmek, eğitim hayatlarına şekillendirmek, onları yarınların güçlü Türkiye'sine katkıda bulunacak vizyonda bireyler olarak hazırlamak için bizler çok önemli bir görev üstlendiğimizin ziyadesiyle farkındayız. Ve bu konuda canla başla çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.

Bir eğitim ve öğretim dönemini daha geride bıraktığımız bu günlerde Bursa eğitim ailesi olarak, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve okullarımızla birlikte birbirinden güzel proje ve çalışmaların içerisinde yer almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve okullarımız bu yıl ki eğitim ve öğretim yılımızın geride bıraktığımız birinci döneminde, eğitimden spora, sanattan üretime kadar pek çok alanda birbirinden güzel çalışmalar yürüttüler.

Eğitimde fırsat eşitliği kapsamında, okul öncesi eğitimde Bakanlık politikaları çerçevesinde gerçekleştirilen iyileştirmeler ve faaliyetleri; "Kütüphanesiz Okul Kalmasın" projesi kapsamında yapılan çalışmaları; mesleki eğitim kapsamında meslek liselerimizin ürettikleri güneş enerjisiyle çalışan şarj istasyonlarını; makine parçaları üreterek yurt dışı ihracata sundukları katkıyı, yine güneş enerjisi ile çalışan akıllı tarım robotu prototipi ile tarımsal üretime zarar veren zararlı canlıları uzaklaştırma çalışmalarını, bu çalışmaların en güzel örneklerinden birkaçı olarak sıralayabiliriz.

Ayrıca, meslek liselerimiz; salgın hastalıkla mücadele döneminde maske, dezenfektan, yüzey temizleyici, siperlik gibi pek çok malzemenin üretimini yaptılar. Türkiye'de ilk defa meslek liselerimiz tarihi bir üretime imza attılar. Covid-19 antijen test kiti üreterek çalışmalarını taçlandırdılar. Okullarımız 15 dakika gibi kısa bir sürede sonuç alabileceğimiz bir test kiti ürettiler. Düşük maliyeti ve üretim potansiyeli ile ülkemizin salgın hastalıkla mücadele sürecine büyük bir katkı sunmayı sabırsızlıkla bekliyorlar. Ayda 10 milyon adet üretim yapılması hedeflenen test kitimizin Bursa'mıza ve ülkemize katkı sağlamasına vesile olan tüm öğrenci, öğretmen ve idarecilerimize şahsım ve kurumum adına çok teşekkür ediyorum.

Sevgili Öğrencilerim,

Geleceğe dair hayalleriniz, geleceğinizi şekillendirecek. Bu hayallere kavuşmanın yolu ise planlı ve istikrarlı bir çalışma prensibini hayat misyonu edinmeniz ile mümkün olacağını hatırınızda tutmanız çok önemli. Gazi Mustafa Kemal Atatürk "Bütün ümidim gençliktedir." diyor. Bizlerin de görevi bu ülkenin evlatlarını geleceğin güçlü Türkiye'sine hazırlamak. Gözlerindeki ışıltı, bizlerin çalışmalarına ışık tutuyor. Bir dönem boyunca yaptığınız çalışmaların karşılığını aldığınız karne heyecanınızı paylaşıyor, sizlerle birlikte aynı sevinci yaşıyorum. Tatilinizi dinlenmiş ve verimli bir şekilde geçirmenizi temenni ediyor, daha dinamik bir ikinci dönemde buluşmak üzere iyi tatiller diliyorum.

Sevgili Meslektaşlarım,

Yarınlarımızın ümidi evlatlarımızı; vatanını ve milletini seven, aklın ve bilimin ışığında millî ve manevi değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetiştirme görevini büyük bir özveri ile yerine getirdiğinizi biliyorum. Çalışmalarında hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan öğretmenlerimizi gönülden tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.

Kıymetli Veliler,

Annelerimizin, babalarımızın destekleriyle her evimiz bir sınıfa, bir okula dönüşüyor.  Çocuklarıyla birlikte ders çalışan, onlara evlerinde rehberlik eden, okul-aile iş birliğine katkı sunan tüm velilerimizi kutluyorum. Eğitim sistemimizin olmazsa olmaz mihenk taşı olan velilerimize, öğrencilerimize sağladıkları katkı ve emekleri; bizlere verdikleri desteklerinden ötürü ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim ve öğretim döneminde öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle yine bir arada olacağımız, aynı azim ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam edeceğimizi biliyor, eğitim ve öğretim sistemimizin tüm kademelerinde eğitim gören öğrencilerime iyi tatiller diliyorum.

 

Serkan Gür

Bursa İl Millî Eğitim Müdürü

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.