BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİHDAM GARANTİLİ "DERİ ELDİVEN DİKİMİ KURSU"NUN AÇILIŞI YAPILDI

İSTİHDAM GARANTİLİ

Osmangazi Halk Eğitim Merkezi'nin, İŞKUR desteğiyle açtığı istihdam merkezli "Deri Eldiven Dikimi Atölye ve Kurs" açılış programı Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Osmangazi İlçe Millî Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer, BES (Bursa Eldiven Sanayi) Genel Müdürü ve aynı zamanda Türkiye Deri Eldiven Dikimi Dernekler Başkanı Ahmet Bulut'un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Açılışta konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger: "Bugünkü organizasyon özellikle istihdama katkı sağlayacak Millî Eğitim-Sanayi iş birliğinin Halk Eğitim Merkezleri üzerinden alana yansımasıdır. Bursa için örnek olacağını düşünüyorum. İstihdam garantili bir çalışma. Kursiyerlerimiz burada hem eğitim alacaklar hem üretimi yapacaklar ve bunun sonunda da ilgili firma tarafından istihdamları sağlanacak. Bursa Eldiven Sanayi Firması sahibi Ahmet Bulut'a ve bu güzel günde bizi yalnız bırakmayan Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar'a çok teşekkür ediyorum. Pandemi sürecinde meslek liseleri ciddi anlamda üretim yaptılar bunu yaygın eğitimde istihdama dönüştürmek bizi ayrıca mutlu etti. Hepinize çok teşekkür ediyorum." dedi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da konuşmasında şunları söyledi: "Osmangazi Belediyemiz, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile sürekli birlikte çalışıyor ve proje ortaklıklarımız var. 50'nin üzerinde meslek edindirme kurslarımız var. Bugün de burada Osmangazi Halk Eğitim Merkezi'nde eldiven üretimi ile ilgili hem üretim hem eğitim çalışmasının açılış törenindeyiz. Birçok branşta yapılan çalışmalar üretime katkı sağlamış oluyor. Burada meslek öğrenen kursiyer, çıktığında bir overlok alarak bu üretimi gerçekleştirebilecek. Piyasanın ihtiyacı olan bir sektör. Hem meslek edinmeye hem de burada üretim yaparak kendi bütçelerine katkı sağlamaya yardımcı olacak bir çalışma. İnşallah güzel sonuçlar doğurur. Hem Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğüne ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne hem de Bursa Eldiven Sanayiine emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, başarılar diliyorum."

Kursiyerler, deri eldiven dikimi başladı

18 Ocak 2021 tarihinde faaliyete başlayan atölyede 15 sanayi tipi dikiş makinası bulunuyor. Kursta eğitim görmeye başlayan 15 kursiyer, iş güvenliği kapsamında ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlara yönelik deri eldiven dikimine başladı. 

Kursta üretilen eldivenler, Bursa'da bu alanda faaliyet gösteren Deri Eldiven Dikimi Derneği çatısı altındaki yerel işletmelerle birlikte çalışılarak, hem iç piyasada hem de ihraç edilmek üzere dış piyasaya sunulacak.

Halk Eğitim Merkezleri istihdama katkı sağlıyor

Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Köse de açılışı yapılan kurs ile ilgili şunları söyledi: " Türkiye Deri Eldiven Dikimi Derneği'nin Halk Eğitim Merkezimizden talepleri üzerine açmış olduğumuz kurs ile alanında kalifiye eleman yetiştirerek istihdama katkı sağlıyoruz. Yılda 4 dönem halinde ve ortalama 3 ay süreyle devam edecek olan kursumuz yoğun talep görüyor. Deri Eldiven Dikimi Kursu'nun 2021 yılı için kontenjanının tamamı dolmuş durumda. Amacımız Halk Eğitim Merkezlerimizin vizyonunu genişleterek hem meslek edindirmek hem de istihdama katkı sağlamak. Kurstaki eğitimlerin tamamına katılan kursiyerlerimiz, bireysel olarak kendi işlerini kurabilecekleri gibi Türkiye Deri Eldiven Dikimi Derneği'nin çatısı altındaki firmalarımızda istihdam edilebilecekler. Osmangazi Halk Eğitim Merkezlerimizde bugüne kadar çeşitli alanlarda eğitim alan 200'ün üzerinde vatandaşımıza istihdam sağladık. Amacımız ülkemize ve vatandaşlarımıza katkı sağlamak." 

26-01-202126-01-202126-01-202126-01-202126-01-202126-01-202126-01-202126-01-2021

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.