BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜNÜN 95.YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜNÜN 95.YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhangazi Salonunda gerçekleştirildi. İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 95. yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinliğe Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun yanı sıra Bursa protokolü katıldı.

Törende konuşan Bursa Valisi Münir Karaloğlu: " Öncelikle İstiklal Marşımızın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy´u şükranla, rahmetle yad ederek konuşmama başlamak istiyorum. Sevgili gençler, İstiklal marşımızı anlayabilmek için İstiklal marşının yazıldığı atmosferi, yazıldığı dönemde ki Anadolu´nun içinde bulunduğu durumu iyi anlayabilmek gerekir. Bildiğiniz gibi 1. Dünya savaşında, ülkemiz Osmanlı İmparatorluğu savaşın mağlupları arasındaydı. Savaşın akabinde ülkemiz parçalanmış, Anadolu toprakları düşmanlar tarafından kendi aralarında paylaşılmıştı. İstiklal marşımız kaleme alındığında güzel İzmir´imiz, ´Ulu Şehir´ Yeşil Bursa´mız, Afyon ve daha nice nadide kentimiz düşman çizmesi altındaydı. Düşman Ankara Polatlı´ya kadar dayanmış, düşmanın top sesleri TBMM´sin de duyulur olmuştu. İşte böyle bir ortamda ´Milli Şairimiz´ İstiklal marşına nasıl başlıyor? ´Korkma!´ diyor. Nasıl bir atmosferde söylüyor. Düşmanın top sesleri TBMM´de duyulduğu bir atmosferde söylüyor. Bugün bizlerin her İstiklal marşımızın okunduğu yerde ´Korkma sönmez´ diyerek başlandığında o ruhu hissetmesi gerekir. İşte düşmanın ayak sesleri Ankara´dan duyuluyorken, milletini ayağa kaldırmak isteyen Mehmet Akif Ersoy, ´Korkma!´ diye başlıyor.

Sevgili gençler, elbette ki İstiklal savaşımızın askeri komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk´tür. O bir ´Başkomutandı.´ Fakat savaşlar, sadece cephede göğüs göğüse kazanılmıyor. Cephe arkasında milleti diri tutacak, milleti savaşa hazırlayacak manevi liderlere de ihtiyaç vardır. İşte M. Akif Ersoy, şehir şehir, kasaba kasaba, gezerek şiirleriyle, yazılarıyla, sohbetleri ile milletimizi bu milli mücadeleye yüreklendiriyordu. İşte M. Akif Ersoy ´Korkma!´  diye başladı İstiklal marşımıza ve devamında da ´ Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım´ Önce bir tespitle bu milletin ezelden beri hür ve bağımsız yaşadığını belirtiyor. Bu milleti esir edebileceğini hiç kimse aklının ucundan geçirmesin diye düşmanına meydan okuyor. Sonrasında ´Arkadaş yurdumu alçaklara uğratma sakın! Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın´ Maalesef düşman sadece bu hayasızca akınları kurtuluş savaşında ülkemize yapmadı. Bugün de düşman içerden ve dışarıdan Ülkemiz üstünde bu hayasız saldırıları ve gayretleri devam ediyor. Bu toprakları vatan kılmak, vatan olarak tutmak kolay değil. Dün, bugün ve gelecekte bunun her daim bir bedeli olacak. Onun için hangi dönemde olursa olsun, topraklarımıza olan tüm saldırıları püskürtecek manevi güce ve vatan sevgisine sahip olmamız lazım. Ve en son M. Akif Ersoy İstiklal Marşımızı nasıl bitiriyor? ´Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet, hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal´ İşte bu yolu izlerseniz, bayrağınız hür ve hakkın yolunda yürüseniz sizde bağımsız olursunuz diyor milli şairimiz. İstiklal Marşımızı sadece törenlerde okunan basit bir şiir olarak okumayın sevgili gençler. Her mısrasında düşünerek ve empati yaparak, hatta hangi koşullarda yazıldığını hissederek okuyun.

O dönemde TBMM´nin istiklal marşımızın yazılması için ödüllü yarışmasına katılmayan Mehmet Akif Ersoy, daha sonra tüm ısrarlarla yazdığı istiklal marşımızla hak ettiği ödülü halkına dağıtmış ve halkımın eseri dediği İstiklal marşımızla ´Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın´ demiştir. Ben M. Akif Ersoy´u ve İstiklal marşımızın tüm şehitlerini, gazilerini tekrar rahmetle, minnetle anıyorum. ´İstiklal Marşı´nın´ kabulünün 95. yılı münasebetiyle gerçekleştirilen bu eşsiz programda emeği geçen herkesi ve özellikle de öğrencilerimizi yürekten kutluyorum.” dedi.

Mihraplı Abdülkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan programda, okul öğrencileri tarafından hazırlanan Mehmet Akif’in hayatı ile milli mücadele yıllarını konu alan tiyatro gösterisi ve oratoryo sahnelendi. Öğrencilerin yaptığı gösteriler beğeniyle izlendi. Programın son bölümünde ise “İstikâl Marşı’nı Güzel Okuma ve Bir Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy” konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

15-03-201615-03-2016

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.