BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTOP (İHMAL VE İSTİSMARI ÖNLEME PROJESİ) TANITIM TOPLANTISI, MERİNOS AKKM'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İSTOP (İHMAL VE İSTİSMARI ÖNLEME PROJESİ) TANITIM TOPLANTISI, MERİNOS AKKM'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri tarafından yürütülen İhmal ve İstismarı Önleme Projesi (İSTOP) Bursa'da hayata geçiriliyor.

 

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nün Bursa Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediye Başkanlıkları, Sivil Toplum Kuruluşları, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Bursa Uludağ Üniversitesi, Haliç Üniversitesi ve Kadem Bursa İl Temsilciliğinin paydaşlığında yürüttüğü İhmal ve İstismarı Önleme Projesi  (İSTOP) tanıtım toplantısı, Merinos AKKM Osmangazi Salonu'nda gerçekleştirildi.

 

Açılış toplantısına Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Halide Serpil Şahin,  İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, Kadem Bursa İl Temsilcisi Gülhan Keskil, Nirengi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İdil Türkmen Ayaydınlı, Öğretim üyesi Dr. Gülçin Orhan, Kestel Çocuk Destek Merkezi Müdürü Zeynep Çetintaş Gündoğu katıldı.

 

Proje ile ihmal ve istismar hakkında çocukları, öğretmen ve velileri bilgilendirerek vakaların önlenmesini sağlamak ve istismar mağduru çocuklara doğru yaklaşım ve davranışta bulunulması; sürecin daha sağlıklı bir biçimde yürütülmesi amaçlanıyor.

 

Başta eğitim kurumu yöneticileri, okul psikolojik danışmanları, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve yardımcı personeller olmak üzere eğitimdeki bütün paydaşların bilgi ve farkındalıklarının arttırılmasına yönelik geliştirilen projenin tanıtım toplantısında konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür şunları söyledi:

 

 "Projemizin ismini çocuklarımızın küçükken oynadıkları bir oyun olan 'istop' isminden aldık. Projemizle isminden de anlaşılacağı üzere her türlü ihmal ve istismara karşı Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Bursa camiası olarak dur diyoruz. Bu bir öğrenme projesi. Önce öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz öğrenecek, bizler öğreneceğiz. Akabinde velilerimiz öğrenecek. Bursa genelinde böyle bir seferberlik başlatmak istiyoruz. Çoğumuzun bildiği bir alan bu konuda tekrar bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Umuyoruz ki neticesinde şehrimizde çocuklarımız, tertemiz dünyalarında, huzurla, güvende ve kendilerini iyi hissedecekleri, onları iyi sahiplenecek insanlarla çevrili olduğunu görecekler. Çocuklarımızın korunmasında ve kendisini iyi hissetmesinde başta biz öğretmenler olmak üzere hepimize önemli görevler düşüyor. Çocuklarımızın gözlerindeki gülümsemeyi kimsenin yok etmesine izin vermeyeceğiz. Katılım gösteren tüm paydaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

 

Nilüfer Rehberlik ve Araştırma Merkezi Kurum Müdürü Özgür Özdemir programda,  ilçe millî eğitim müdürleri, şube müdürleri ve okul müdürlerine projenin tanıtımını ihmal ve istismara dair süreçler hakkında bilgilendirme yaptı.

 

Programda, Nirengi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İdil Türkmen Aydınlı "Çok Geç Olmadan Dur De! İstismara Karşı Destek Hattı Öğretmenlerin Yanında",  Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Gülçin Orhan "İhmal ve İstismara Multidisipliner Yaklaşım" , Kestel Çocuk Destek Merkezi Müdürü Zeynep Çetintaş Gündoğdu  "İstismar Önleme ve Bildirim Sonrası Süreç" konulu konuşmaları ve Kadem Bursa İl Temsilcisi Gülhan Keskin'in konuşmasının ardından sona erdi.

 

Proje kapsamında psikolojik danışman, öğretmen, öğrenci, veli ve okullarda görev yapan yardımcı personele yönelik planlanan etkinlik ve çalışmalar sürdürülecek.

 

29-03-202229-03-202229-03-202229-03-202229-03-202229-03-202229-03-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.