BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KARDEŞ OKULLAR BULUŞUYOR

KARDEŞ OKULLAR BULUŞUYOR

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü “Ulu Şehirde Kardeşlik Öyküsü “ projesiyle kardeş okullar buluşmaya devam ediyor.

Okullarda eğitim-öğretim sürecinde akademik başarının arttırılmasının yanısıra tarihini ve kültürel değerlerini bilen bireylerin yetiştirilmesini sağlamak amacıyla oluşturulan projeyle bilgi ve tecrübe paylaşımlarının yanı sıra yapılan yardımlarla karşılıklı farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor.

Nedim Öztan İlkokulu ile eşleştirilen kardeş okul Mustafa Necati İlkokulu ile Ataevler Anaokuluyla eşleştirilen Büyükorhan Atatürk İlkokulu, Merkez Ortaokulu, Yenice İlkokulu ve Kınık İlkokulları’nın okul müdürleri, öğretmenleri, öğrenci ve velileri bu kapsamda kardeş okullarına ziyaret gerçekleştirdirler.

Velilerin yoğun ilgi gösterdiği bu ziyaretlerde öğrenciler, veliler ve öğretmenler tanışmanın ardından karşılıklı bilgi alışverişinde bulundular ve öğrencilerin sevgi, saygı, sosyal sorumluluk, dayanışma ve yardımlaşma duygularının geliştirilmesi sağlanmış oldu. Kardeş okulların sınıf ihtiyaçları (kırtasiye, baskı makinası, yazıcı, bilgisayar vs.) tespit edilip bu eksiklikler giderildi. Büyükorhan ilçesindeki kardeş okul ziyaretleri,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Selami Güllülü ve Seyfettin Mayuk, Büyükorhan ilçesi Milli Eğitim Müdürü Suat Topal’ın katılımıyla gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız, kardeş okul ziyaretlerinde amacın sadece maddi yardımlar ve materyal paylaşımı olmadığını, belirterek yapılan sınıf içi uygulamalarla iyi örneklerin de paylaşılmasının önemine vurgu yaptı. Örnek uygulamaların ve etkinlik yer aldığı CD’ler kardeş okullara hediye edildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya da projeyle ilgili olarak, ‘Paylaşmak değerlidir’ anlayışından yola çıktıklarını kardeş okulların bu kapsamda oluşturulduğunu, öğrenciler arasında bilgi, değer, kültür paylaşımının sağlanmasının yanısıra okullar arası işbirliği ve desteğin de arttırılarak, eğitim öğretim sürecinin zenginleştirilmesinin amaçlandığını belirtti. Eşleştirilen kardeş okulların protokol çerçevesinde Milli Eğitimin temel hedeflerine uygun olarak, mevzuata ve müfredat programına aykırı olmamak kaydıyla çeşitli faaliyetlerle gezi etkinlikleri araç-gereç temini, sağlık kontrolü, bahçe düzenlemesi, yardım faaliyetleri gibi paylaşımlarını arttırmanın hedeflendiğini belirtti. Yapılan okul ziyaretlerinin önümüzdeki günlerde artarak devam edeceğini umut ettiğini ve bu tür ziyaretlerin karşılıklı insani duygularımızı harekete geçirdiğini söyledi.

 

18-03-201618-03-201618-03-201618-03-2016

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.