BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KOSOVALI GENÇLERİN MESLEKİ EĞİTİMİ BURSA’DAN

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK), Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kosova Üsküp Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Kosovalı gençleri meslek sahibi yapıyor.
KOSOVALI GENÇLERİN MESLEKİ EĞİTİMİ BURSA’DAN

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK), Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kosova Üsküp Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Kosovalı gençleri meslek sahibi yapıyor.

Bursa’da mesleki eğitim görerek BUSMEK’ten diploma alan Kosovalı gençler, ülkelerinde kolaylıkla iş bulup iş yeri açabiliyor. Uygulamanın Arnavutluk ve Makedonya’yı da kapsaması, ayrıca öğretmenlerin bu ülkelere gidip eğitim ve diploma verebilmeleri için BUSMEK, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kosova Üsküp Türkleri Derneği çalışma başlattı. Bu kapsamda Kosova Üsküp Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Recep Gündüz ile BUSMEK Müdürü Şahin Arat İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’yı makamında ziyaret etti.

Kosova’da meslek liselerinden mezun olan ancak üniversiteye gidemeyen öğrenciler, Bursa’da mesleki pratik eğitim kurslarına katılarak ülkelerinde iş yeri açabiliyor. Kosova Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Arban Abrashi’nin de desteğiyle BUSMEK’ten alınan mezuniyet belgesi, Kosova’da işyeri açma belgesine denk sayılıyor.

Bu kapsamda şimdiye kadar 60 öğrencinin Bursa’ya gelip terzilik, makine ve kuaförlük kurslarından mezun olarak Kosova’ya dönüp iş bulduklarını ve iş yerleri açtıklarını anlatan Kosova Üsküp Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Recep Gündüz, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya ve BUSMEK Müdürü Şahin Arat ile birlikte gerçekleştirdikleri toplantı hakkında da bilgi verdi.

SARIKAYA’DAN DESTEK

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve BUSMEK ortaklığında gerçekleşecek projede koordinasyon görevi yapacaklarını aktaran Gündüz, İl Milli Eğitim Müdürü Sarıkaya’dan bürokratik engellerin aşılması konusunda destek aldıklarını ifade etti. Kosova’dan başlayan pilot uygulamanın Arnavutluk ve Makedonya’yı da kapsayacağını belirten Gündüz, bundan sonra öğretmenlerin Bursa’dan bu ülkelere giderek eğitim ve diploma verebilmeleri için çalışma başlattıklarını ifade etti. Bu hafta Kosova’ya giderek Çalışma Bakanı Abrashi ile konuyu görüşeceklerini söyleyen Gündüz, eğitimlerle ilgili tarihlerin belirlenmesinin ardından çalışmaların süreceğini dile getirdi.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.