BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LİSELİ ÖĞRENCİLER 'BAĞIMLILIĞI' BEYAZ PERDEDE ANLATACAK

LİSELİ ÖĞRENCİLER 'BAĞIMLILIĞI' BEYAZ PERDEDE ANLATACAK

Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Bursa İmam Hatipliler Derneği (BİHMED) tarafından düzenlenen '4. Bursa Liselerarası Kısa Film Yarışması'na katılacak öğrenciler, bu sene 'Bağımlılık' temasını işleyecek.

Gençlere, toplumsal sorunlara sanatsal bakış açısıyla bakma yeteneği kazandıracak olan yarışmanın tanıtım toplantısı, Bursa Heykel Tarihi Valilik Hizmet Binası'nda yapıldı. Gençler, kısa metrajlı filmlerle yarışmaya katılacak. Başvurular 18 Şubat 2024 tarihine kadar yapılabilecek. Finale kalan eser ise 25 Şubat 2024 tarihinde açıklanacak. Jüri tarafından belirlenen toplamda 10 esere, birincilik, ikincilik, üçüncülük, jüri özel ödülü ve diğer 6 filmin yönetmenine BİHMED Özel Ödülleri verilecek. Yarışmada birinciye 40 bin TL, ikinciye 30 bin TL, üçüncüye 20 bin TL, Jüri Özel Ödülü olarak 10 bin TL, diğer 6 filmin yönetmenine ise 5 bin TL verilecek.

Törende konuşan Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, bu sene dördüncüsü düzenlenen 'Liselerarası Kısa Film Yarışması'nın sektöre ilham olacağını ifade etti. BİHMED gibi sivil toplum kuruluşlarının sinemanın kadrajını yeniden vicdan ve merhamete yönelteceğine inandığını ifade eden Demirtaş, "Bu ve benzer programları nitelik ve nicelik açısından arttırmalıyız. BİHMED bu sene tema olarak 'bağımlılık' konusunu seçmiştir. Bu kapsamda gençlerimiz bağımlılığa dair fikirlerini hazırladıkları kısa filmlerle beyaz perdeye yansıtacaktır. Şimdiden sinema sevdalısı gençlerimizi tebrik ediyorum" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Bu tür projeleri Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirirken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü marifetiyle okullara yönelik veya BİHMED gibi sivil toplum kuruluşlarına destek vererek çalışıyoruz. Gençlerimizi iyiye yöneltmek, insanlığı iyiye yöneltmektir. BİHMED tarafından Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle Bursa Valiliği öncülüğünde gerçekleştirilen kısa film yarışmasının teması bağımlılık. Bu anlamlı programı, sadece bir yarışma olarak değil, toplumsal sorumluluğun bilincinde olan insanların bir araya gelerek önemli bir konuya dikkat çekme çabaları olarak görmek gerekiyor" dedi.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, "Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve Müdürlüğümüz destekleriyle BİHMED tarafından gerçekleştirilen kısa film yarışmasının bu yıl ki teması 'bağımlılık'. Öğrencilerimize örnek olması ve bu konuda farkındalık kazanılması anlamında katkı sağlayacak olan projeye destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Kısa film yarışmasının bu sene bağımlılık temalarıyla düzenlediklerini belirten BİHMED Başkanı Kadir Oruç, sinema konusunda yetenekli gençleri tespit ederek destek olmayı amaçladıklarını söyleyerek projeye destek veren herkese teşekkür etti.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.