BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEB, TÜRKÇE VE İNGİLİZCE EĞİTİM PLATFORMU AÇTI

MEB, TÜRKÇE VE İNGİLİZCE EĞİTİM PLATFORMU AÇTI

Millî Eğitim Bakanlığı, Türkçeyi hayatın her alanında etkili, doğru biçimde kullanan ve dil bilinci yüksek bireyler yetiştirmek amacıyla Türkçe Eğitim Platformu ile öğrencilerin İngilizce becerilerinin geliştirilmesi için İngilizce Eğitim Platformu geliştirdi.

Millî Eğitim Bakanlığı, "Türkçe Oku, Yaz, Dinle, Konuş, Düşün!" sloganıyla turkce.eba.gov.tr internet adresi üzerinden ulaşılabilen Türkçe Eğitim Platformu'nu hayata geçirdi. MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen, teknoloji destekli dil öğrenimi ve öğretiminde okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki öğrencilerle öğretmenlerin faydalanabileceği platformda, elektronik araçlarla kullanılmak üzere tasarlanan çeşitli içerikler sunuluyor. 

7 kategoriden oluşan platformda binlerce içerik bulunuyor

Türkçe Eğitim Platformu; "Ders İçerikleri", "Türkçenin Öncüleri", "Doğrusunu Öğren", "Şiir Dünyamız", "Kütüphane", "Eğlen-Öğren" ve "TDK Sözlük" adlı 7 kategoriden oluşuyor. Her kategori kendi içinde farklı ve binlerce zengin içerikler barındırıyor. "Ders İçerikleri" kategorisi; okul öncesinden üniversiteye kadar tüm kademelerde öğrencilerin Türkçe ile Türk dili ve edebiyatı derslerindeki beceri ve yeterliliklerini artırmak ve öğretim süreçlerini desteklemek amacıyla hazırlanırken, "Türkçenin Öncüleri" kategorisinde edebî şahsiyetlere ait infografik, video ve ses içerikleri yer alıyor. 

Bir diğer kategori olan "Doğrusunu Öğren", ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki öğrencilerin günlük pratikte fazlasıyla yararlanabilecekleri zengin içeriklere sahip. Bu kategoride "Türkçemiz Üzerine" alt başlığında Türkçenin güzel ve etkili kullanımı konusu ele alınıyor. "Söz Ola" alt başlığında da günlük hayatta sık yapılan ifade yanlışlarının doğru kullanımı gibi konular sunuluyor. Bunların yanı sıra, "Şiir Dünyamız" bölümünden birçok şiire ulaşılabilirken bölümdeki şiirler video ve ses şeklinde beliriyor. 

Özel gereksinimli çocuklar, okul öncesi ve temel eğitim seviyesi öğrenciler için platformun diğer kategorilerine bakıldığında, "Kütüphane" kategorisi içeinde "Okuma Kitapları", "Yardımcı Kaynaklar" ve "Sesli Kitaplar" adlı üç alt başlık kendini gösteriyor. "Sesli Kitaplar" başlığında özel gereksinimli çocuklar, okul öncesi ve temel eğitim seviyesi öğrenciler için hazırlanan kitaplar sunuluyor. "Eğlen-Öğren" bölümünde, öğrencilerin Türkçeyi bulmaca ve soru-cevap yöntemiyle öğrenebilecekleri etkileşimli içerikler öne çıkıyor. "TDK Sözlük" kategorisinde Türk Dil Kurumu sözlüklerinin ana sayfasına ulaşılabiliyor. 

Teknoloji destekli yabancı dil öğrenimi ve öğretimine yönelik faydalı platform

İngilizce Eğitim Platformu'na bakıldığında ise teknoloji destekli yabancı dil öğrenimi ve öğretiminde okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindeki öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin de faydalanabileceği bir tasarım görülüyor. Platformda, elektronik araçlarla kullanılmak üzere tasarlanan içerikler sunuluyor. 

Yine Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen platforma ingilizce.eba.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor. Platformda, dijital içeriklerle desteklenen ve tekrar kullanılabilen içerikler bulunurken ayrıca platforma yüklenen uygulamalar IOS, Windows ve tablet işletim sistemlerinde görüntülenebiliyor. 

5 kategoriden oluşan platformda yaklaşık bin 200 içerik bulunuyor

Platformun oluşum aşamasında öğrencilere karmaşık gelen kelimelerin kısaca anlatıldığı "Confusing Word" adlı 10 videolu bir paket program hazırlandı. İngilizce Eğitim Platformu; "Reading Books, Have Fun, Materials, Course Materials, Support Materials" adlı 5 kategoriden oluşuyor. Her kategori kendi içinde farklı ve zengin içerikler barındırıyor. "Reading Books" bölümünde öğrencilerin İngilizce okuma becerilerini geliştirmeleri amacıyla A1 ve A2 seviyelerinde görsel öğelerle desteklenerek hazırlanmış PDF kitaplar bulunuyor. 

"Have Fun" bölümünde öğrencilerin günlük hayatta kullandıkları sözcükleri eğlenerek daha da çeşitlendirecekleri Games, Puzzles, Flashcards ve Letters alt sekmeleri yer alıyor. "Materials" bölümü öğrencilerin İngilizceyi görsel ve işitsel öğeler yardımıyla pekiştirebilecekleri içeriklerle destekleniyor. Course Materials bölümünde 2. sınıftan 12. sınıf seviyesine içeriklerin yer aldığı TRT EBA videoları, Support Materials bölümünde ise ilköğretim öğrencileri için Zury Etkileşimli İçerik Projesi kapsamında hazırlanan İngilizce Süreç Değerlendirmeye Yönelik Etkinlik Kitabı sunuluyor. Etkileşimli içeriklerle zenginleştirilen kitapta, "Zürafa Zury" ve arkadaşlarının maceraları anlatılıyor. Platforma yönelik içerik üretim çalışmaları devam ediyor.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.