BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEB&TOBB İŞ BİRLİĞİ YENİ OKULLARIN KATILIMI İLE GENİŞLEDİ

MEB&TOBB İŞ BİRLİĞİ YENİ OKULLARIN KATILIMI İLE GENİŞLEDİ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) arasında mesleki eğitim ile reel sektörü birbirine entegre etmek amacıyla hayata geçirilen Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü; İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve Şube Müdürü Bülent Altıntaş'ın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı'ya yaptıkları ziyaret ve video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Protokol Yürütme Kurulu Toplantısı'nda değerlendirildi.

Ziyaret içinde; MEB ve TOBB arasında hayata geçirilen işbirliği kapsamındaki çalışmalar ile öğrencilerin, meslekleriyle ilgili sektörleri doğrudan tanıma fırsatı bulduklarını dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, "Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un öncülüğünde ve Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer'in koordinasyonunda; son iki yılda mesleki eğitimin her ayağını kapsayacak şekilde eğitim-istihdam bağının güçlendirilmesine yönelik önemli adımlar attık. Özellikle Kovid-19 sürecinde bu adımların sonuçlarına şahit olduk. Bursa'da 3 okulumuzun içinde yer aldığı, Bakanlığımız ile TOBB arasında yürütülen işbirliği protokolü de; başta öğrenci, öğretmen, okul ve sektör olmak üzere mesleki eğitimin tüm parçalarına dokunan uygulamalar ile bu alanda gerçekleştirilen tüm çalışmalarımız için 'model' niteliğini almıştır. Bu çerçevede desteklerini esirgemeyen ve varlıklarını her daim hissettiren başta Sayın Matlı olmak üzere; tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, yarının Türkiye'sini inşa edecek olan gençlerin eğitimine çok önem verdiklerini belirtti. Başkan Matlı, "Milli Eğitim Bakanlığı, TOBB ve TOBB ETÜ arasında imzalanan bu protokolü sektörlerin aradığı nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi adına büyük bir fırsat olarak görüyorum. Bu doğrultuda Bursa Ticaret Borsası olarak proje okulumuz olan Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi başta olmak üzere, okullarımızın eksikliklerini gidermek, ihtiyaçlarını karşılamak adına elimizden gelen maddi ve manevi tüm desteği vermeye hazırız" dedi.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş ile birlikte protokol kapsamında yer alan Hamidiye MTAL, Hacı Sevim Yıldız Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Teknolojisi MTAL ile Şehit Ömer Halisdemir MTAL okul müdürlerinin katıldığı ve video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Protokol Yürütme Kurulu toplantısına; TOBB'u temsilen Bursa Ticaret Borsası yöneticileri, BTSO temsilcisi ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisi katıldı.

Protokol kapsamında yer alan okullarda gerçekleştirilmesi hedeflenen çalışmalara ilişkin bilgilendirmenin yapıldığı toplantıda; okul müdürleri görevli oldukları meslek liselerinin teknik ve fiziki özelliklerine ilişkin birer sunum yaptılar.

Bursa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş; Hamidiye MTAL ile başlatılan, yeni okulların dâhil edilmesiyle genişleyen protokol kapsamında öğrencilerin işletme ortamındaki beceri eğitimlerine daha erken dönemlerde katılmalarını sağladıklarını ifade ederek bu sayede öğrencilerin çalışma hayatıyla erken yaşta tanışma imkânı bulup sektöre çok daha kolay adapte olduklarını söyledi. Meslek liselerinin pandemi dönemindeki çalışmalarına ilişkin bilgilendirmelerde de bulunan Altıntaş, vatandaşların ve sağlık sektörünün en çok ihtiyaç duyduğu özellikle maske ve hijyen malzemelerinin üretiminde öğretmen ve öğrencilerin atölyelerinde büyük bir özveriyle çalıştıklarını vurguladı. Altıntaş, "Salgın sürecinde yaptığımız çalışmalar sonucu elde ettiğimiz başarıyla, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı'nda okullarımızın kapasitelerinin üzerinde bir öğrenci talebiyle karşılaştık. Bu da bizim için ayrı bir motivasyon kaynağı oldu" dedi. 

BTSO Projeler Koordinatörü Hakan Darılmazlar; mesleki eğitime yönelik işbirliğini, hem MEB?TOBB Protokolü hem de MEB-BTSO Protokolleri kapsamında yapılan çalışmalarla yürütüldüğünü, Oda olarak Şehit Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne özel çalışmalara başlandığını ifade etti.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Halil Malkaç da; protokol kapsamında yer alan Hacı Sevim Yıldız Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'yle birlikte yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi vererek 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı için yapılan planlamaları Protokol Yürütme Kurulu ile paylaştı. 

Hamidiye MTAL, Hacı Sevim Yıldız Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Teknolojisi MTAL ve Şehit Ömer Halisdemir MTAL; MEB ile TOBB ve TOBB ETÜ arasında imzalanan protokol kapsamına alınan meslek liseleri olarak belirlendi. 

11-09-202011-09-2020

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.