BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MERKEZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ TEMELİ ATILDI

Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin temeli törenle atıldı. 
MERKEZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ TEMELİ ATILDI

Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin temeli törenle atıldı. Bursa´da eğitime yarım asır hizmet ettikten sonra depreme dayanıksız olması nedeniyle yıkılan Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi, Büyükşehir Belediyesi eliyle 17 Bin Metrekarelik alanda yeniden hayat bulacak. Törene Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Bilici’nin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu:" İlkokuldan, meslek liselerine ve imam hatip liselere kadar artık bütün okullarımız daha çağdaş, daha modern ve depreme dayanıklı hale getiriliyor" dedi.

Türkiye’nin ara insan gücü ihtiyacını, meslek liselerince karşılandığının altını çizen Bursa Valisi Münir Karaloğlu sözlerine şöyle devam etti: "Bursa’nın ilk imam hatip lisesi olan Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi 1962 yılında kurulmuş.  Eski binamız da 1965 yılında inşa edilmiş. Hem Bursa’da hem de Türkiye’de 35 bin vatan evladı bu okuldan mezun olmuş. Geçmişte devlet tarafından yapılmış imam hatip lisesi binası yok. Babalarımız, ağabeylerimiz, amcalarımız cami kapılarında topladıkları paralarla, esnaftan topladıkları desteklerle kendi imkânları ile bu okulları yaptılar.  Eski okul 50 yıldır Bursa’ya ve Bursalılara hizmet etti. Ancak o günkü imkânsızlıklar, mühendislik hizmeti almadan yapılmış deprem koşullarına dayanıksız ve risk oluşturan binalardı. BİHMED’in öncülüğünde yapılan çalışmalarla artık bu okul yenilensin denildi. Büyükşehir Belediye Başkan’ımız da 25 milyon liralık bir harcamayla bu okulu yapmaya karar verdi. Ben İlin Valisi olarak Başkanımızı kutluyorum, teşekkür ediyorum.   Değerli dostlar artık imam hatip liseleri de diğer bütün okul türlerinde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit okullarıdır. Devlet hangi okula ne kadar harcama yapıyorsa imam hatip liseleri içinde hem kamu bütçesinden hem belediyelerimizin bütçelerinden harcama yapılıyor ve yapılmaya devam edilecek.

Getirilen eşitsizlikler, getirilen kat sayı uygulamalarıyla sadece imam hatip liselerinin değil bütün meslek liselerinin önü kapatıldı. Çocuklarımızın meslek liselerine gitmeleri engellendi. Bir müddet sonra gördük ki Türkiye’nin en büyük ihtiyacı olan ara insan gücünü yetiştiremiyoruz. Bu okulları kapatanlar dönüp dediler ki meslek lisesi meselesi memleket meselesi, gerçekten öyleydi. Hükümetimiz yeni eğitim yasası olan 4+4+4 sistemi ile bütün meslek liselerinin önündeki engelleri, katsayı garabetini de kaldırarak her şeyden önce eşitliği sağladı. Bugün geldiğimiz nokta da bir taraftan Milli Eğitim Bakanlığımızın bütçesinden, bir taraftan hayırsever iş adamlarımızın katkıları ile diğer taraftan Büyükşehir ve İlçe Belediyelerimizle bütün okul türlerimizle ilkokuldan meslek liseleri, imam hatip liselerine kadar artık bütün okullarımız daha çağdaş, daha modern ve depreme dayanıklı hale getiriliyor.

Ulu Şehir Bursa’da eğitime yüzde yüz destek kapsamında 350 milyon liralık okul yapıldı ve Milli Eğitim Bakanlığına bağışlandı. Milli eğitime katkıda Türkiye’de birinci sıradayız. Bütün hayırsever vatandaşlarımıza İlin Valisi olarak şükranlarımı arz ediyorum. Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere bütün belediyelerimiz eğitime, eğitim kurumlarımızın yeniden inşasına büyük katkıları var.

Geçen sene Yıldırım Belediyemiz bir İmam Hatip Lisesi yaptı bağışladı şuanda çocuklarımız okuyor. 2016 Ocak ayında Türkiye’nin en büyük imam hatip liselerinden birini Hüdavendigar İmam Hatip Lisesi’ni Osmangazi Belediyemiz tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığımıza bağışlayacak. Bu okul Uluslar arası boyutta yabancı öğrenci alacak bir okul olacak.

Şuanda temelini attığımız imam hatip lisesi sadece okulu ile değil, kapalı spor salonu ile kültür salonuyla, laboratuarlarıyla belki Türkiye’nin en büyük, en modern, en güzel imam hatip liselerinden birisi olacak. Bundan dolayı Bursa’daki bütün imam hatiplerin yapımında büyük desteği olan başta BİHMED olmak üzere Büyük Şehir Belediyemize ve değerli Başkanımıza teşekkür ediyorum. Okulumuzun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah yeni okulumuz hem Ulu Şehir’e hem Türkiye’mize güzel insanlar yetiştirmeye devam eder diye temenni ediyorum.

Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi´nin modern yüzü ile 2016-2017 eğitim öğretim yılına hazır olacağını vurgulayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe:" 17 Bin Metrekarelik alanda, 25 milyon liralık bir harcamayla yapacağımız bu okulda Ülkemizin geleceğine ışık tutacak nesillerin yetişmesini temenni ediyorum."şeklinde konuştu.

Ülkemizin en büyük hazinesinin gençler olduğuna değinen İçişleri Eski Bakanı Efkan Ala ise:" Bizim yerin üstündeki çocuklarımızı, insanımızı keşfedip onun bütün enerjisini, kapasitesini en yüksek derecede kullanabileceği ortamı sağlamaktan başka çaremiz yok."dedi.

Merkez İmam Hatip Lisesi bünyesinde barındırdığı 51 derslikli okul binası, yurt binası, 230 kişilik kapalı spor salonu ve konferans salonunun yanı sıra kapalı otopark ve özgün çevre düzenlemesi ile 25 milyon liraya mal olacak.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.