BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİMDE 1000 OKUL PROJESİ İÇİN BURSA HAZIR...

MESLEKİ EĞİTİMDE 1000 OKUL PROJESİ İÇİN BURSA HAZIR...

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından koordine edilecek ve Bursa'dan 40 meslek lisesinin içinde yer aldığı Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında; Bursa içinde yapılacak çalışmaların görüşülmesi amacıyla, ilgili okulların ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin katılımıyla, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger'in başkanlığında bir toplantı yapıldı.

Toplantı içinde; proje kapsamında yapılacak çalışmalarla ilgili olarak Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'in başkanlığında Bakanlık merkezli yapılmış olan toplantıda paylaşılan hususları aktaran Sabahattin Dülger, "Projeye ilişkin ayrıntıları, Bakanlığımız üst yöneticileri ve diğer il müdürlerimizle birlikte, bizzat Sayın Bakanımızdan ve Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer'den dinleme imkânı bulduk. Yapılması hedeflenen çalışmalar için gerçekten çok heyecanlandığımı ifade edebilirim. Projenin; okullarımız arasında farklılıkları en aza indirgemek, öğrencilerimizin akademik ve mesleki gelişimlerinin yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif yönden de desteklenmeleri için önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Onlara sadece özgeçmişlerini yazmanın yolunu değil, öz geleceklerini hazırlamanın yolunu da sunmuş olacağız." dedi.

Projenin uygulanmasına ilişkin Bursa içinde yürütülecek olan sürece ilişkin planlanan takvimle ilgili olarak da bilgi veren Dülger "Bursa'dan 40 okulu ve toplam 25 bin 422 öğrenciyi kapsayan proje içindeki ihtiyaçların karşılanması ve faaliyetlerin koordinasyonunda, Bakanlığımızın yönlendirmeleri doğrultusunda gerekli tüm destek ilgili birimlerimizce karşılanacak olup faaliyetlerin özelliğine göre kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere tüm paydaşlarla da işbirliğine gidilecektir." dedi. 

Hedef: 1000 Okul - 618 bin Öğrenci 

Mesleki ve teknik Anadolu liseleri içinde belirli kriterlere göre seçilen 1000 okula yönelik kapsamlı destek paketi hazırlandı. 81 ilde belirlenen 1000 okulda 618 bin öğrenci eğitim alıyor. Proje kapsamındaki okulların tamamına kütüphane kurulacak ve spor alanları oluşturulacak. Bu okullarda okuyan öğrencilere, Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanlarında temel becerilerde destek eğitim hizmeti sunulacak. Bu kapsamda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmet Genel Müdürlüğü bu okullara destek paketleri hazırlayacak. 

Proje kapsamında tüm öğrencilere ilk yardım eğitimi verilecek ve isteyenlere yüzme öğretilecek. Okulların tamamı Anadolu güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri ile eşleştirilerek ortak kültür, sanat ve spor etkinlikleri yapılacak. Ayrıca proje kapsamında öğrenciler için müze ve ören yerleri ziyaretleri düzenlenecek. Bu okullarda düzenli olarak kariyer günleri etkinlikleriyle eğitim, sanayi ve endüstri, bilim, kültür ve sanat gibi alanlarda önde gelen başarılı insanlarla öğrencilerin buluşması sağlanacak.

19-10-202019-10-202019-10-202019-10-2020

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.