BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİMDE 1.000 OKUL PROJESİ KAPSAMINDA BURSA'DA 33 OKULUN KÜTÜPHANESİ YENİLENDİ

MESLEKİ EĞİTİMDE 1.000 OKUL PROJESİ KAPSAMINDA BURSA'DA 33 OKULUN KÜTÜPHANESİ YENİLENDİ

Okullar arası başarı farklarını azaltmak ve mesleki eğitimi güçlendirmek amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen 'Mesleki Eğitimde 1000 Okul' projesi kapsamında Bursa'da yer alan 33 meslek lisesi için kütüphane kurulum ve iyileştirme çalışmaları tamamlandı. 

Aralık 2020'de Bursa'da bulunan 8 okul ile başlatılan kütüphane kurulum/yenileme çalışmaları; Bakanlık merkezli planlama doğrultusunda, proje kapsamındaki diğer okulları da içine alacak şekilde organize edilerek tamamlandı. Proje kapsamındaki okulların kütüphanelerinde, sağlanan teknoloji desteği ile birlikte fiziksel iyileştirmelerin yanı sıra kitap çeşitliliği de artırıldı. 

Bursa'da yürütülen proje çalışmalarına ilişkin detaylı bilgi veren İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger; "Bursa'da 11 farklı ilçemizde yer alan 33 okul ve bu okullardaki toplam 19 bin 825 öğrencimiz; proje kapsamında yer almaktadır. Proje gereğince, bu okullarda yürütülecek faaliyetlerin koordinasyonu ve okulların ihtiyaçlarının karşılanması hususu, Bakanlığımızın yönlendirmeleri doğrultusunda ilgili birimlerimizce gerekli tüm destekler sağlanarak yürütülmektedir. Faaliyetlerin özelliğine göre kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere tüm paydaşlarla iş birliğine gidiyoruz. Projenin başlatıldığı günden bugüne; yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerimize yönelik farklı eğitim ve gelişim programları organize edilmeye başlandı. Bu kapsamda tüm okullarımızın müdürleri, Coşkunöz Eğitim Vakfı ile iş birliği içinde yürüttüğümüz ve 2021 yılı boyunca sürecek 'Sizin Eseriniz Bizim Geleceğimiz' liderlik gelişim programına alındı. Öğretmenlerimize; sınai mülkiyet, proje hazırlama, ilk yardım ve ölçme-değerlendirme gibi konularda eğitimler verildi. Bu programlar; ilgili birimlerin koordinasyonunda 'sürekli gelişim' odaklı olarak ve öğrencilerimizi de içine alacak şekilde sürdürülmektedir. Öğrencilerimize yönelik psikososyal gelişim desteği sağlanmakta ve rehberlik birimlerince öğrencilerimizin ihtiyaçlarına özel eğitimler organize edilmektedir. Projenin bir diğer hedefinde ise veliler yer almaktadır. Velilerimiz için, onlardan alınan talepler doğrultusunda, Halk Eğitim Merkezleri aracılığıyla, eğitimler organize edilmeye başlanmıştır. Ayrıca ilgililerin, açık öğretim okullarına yönlendirmeleri de yapılmaktadır." dedi.  

Ayrıca, ortak hedef doğrultusunda birimler arasında ciddi bir sinerji oluştuğunu ifade eden Sabahattin Dülger; konuşmasını "Bu sinerji okullarımıza da yansıdı. Sportif ve sanatsal etkinliklerin organizasyonunda Spor ve Güzel Sanatlar Liselerimiz de etkin rol aldı. Proje kapsamında yer alan 'Meslek Liseleri Sosyal Etkinlikler Buluşuyor' faaliyetleri çerçevesinde; 33 okulumuzdan resim ve müzik alanında yetenekli öğrencilerimiz tespit edilerek Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesinden öğretmen ve öğrencilerle eşleştirilerek çevrim içi gelişim programları başlatıldı. Fiziksel iyileştirmelerin de hedeflendiği proje kapsamında tüm okullarımızın kütüphaneleri yenilendi. Bu proje ile okullarımızda çok boyutlu iyileşme sağlanacak. Tüm bu çalışmalar; mesleki eğitimde kalitenin artmasına, dolayısıyla okullar arası farkların azaltılmasına da katkıda bulunacak." şeklinde sürdürdü.

22-03-202122-03-202122-03-202122-03-202122-03-2021

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.