BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ÇALIŞTAYI YAPILDI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, mesleki ve teknik eğitimde mevcut temel sorunların belirlenmesi, bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin tespit edilmesi, varılan sonuçların raporlaştırılarak kamuoyu ile paylaşılması amacıyla hazırladığı Mesleki Eğitim çalıştayının açılış programı Merinos AKKM’de gerçekleştirildi.
MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ÇALIŞTAYI YAPILDI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Mesleki ve Teknik Eğitimin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve niteliğinin arttırılması amacıyla 3 aşamalı bir çalışma planlandı. Bunlar, Mesleki ve Teknik Eğitimde Sektör Analizi (yaklaşık bir yıl sürdü.), Çalıştay ve Bursa Eylem Planı olarak belirlendi. Bu çalışmaların tümü birden “Mesleki ve Teknik Eğitimde Bursa Modeli” olarak adlandırıldı. Sektör analizi çalışması, Bursa’daki sanayi ve hizmet sektörünün en çok yoğunluk gösterdiği 23 alanda yapılarak raporlama işlemleri tamamlandı. Analiz raporlarında ise mesleki ve teknik eğitime ilişkin çeşitli sorun tespitleri ve çözüm önerileri bulunuyor. Çalıştay neticesinde elde edilen veriler, ulaşılan sonuçlar ve getirilen önerilere dayalı olarak ilimiz ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilebilmesi için Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Bursa Mesleki ve Teknik Eğitim Eylem Planı” hazırlanacak ve uygulamaya konulacak. 

MEB Eğitim Ortamlarının İyileştirilmesi ve Geliştirilmesi Daire Başkanı İbrahim Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanvekili  Atilla Ödünç, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener, Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Arif Tak ve İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya birer konuşma yaptığı “Mesleki ve Teknik Eğitimde Bursa Modeli” çalıştayında, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odası (BESOB) ve diğer sivil toplum kuruluşları ile özel sektör temsilcilerinden oluşan 411 kişilik 23 adet çalışma ekibi yer alıyor.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İbrahim Erdoğan, mesleki ve teknik eğitimde sessiz bir devrim gerçekleştirildiğini ve organize sanayi bölgelerindeki devlet okullarının sayısını 34´e çıkardıklarını dile getirdi. Erdoğan, "Bu okullarda 20 bine yakın öğrenci eğitim görüyor. Son 4 yılda meslek liselerindeki öğrenci sayısında yüzde 40 artış oldu. Mesleki ve teknik eğitimde kalitemiz artırıldı" diye konuştu.

Erdoğan, sektörde çalışan stajyer öğrencilerin ücretlerinde sorunlar yaşandığını söyleyerek, "TBMM´de görüşülecek kanun taslağına göre, stajyer öğrencilere verilecek asgari ücretin 3´te 2´si MEB tarafından karşılanacak. Yani 390 liranın 260 lirasını Bakanlığımız, kalan 130 lirasını da sektör karşılayacak. Ayrıca meslek liselerinin cazip hale getirilmesi için 10, 11 ve 12´nci sınıflarda iş hastalıklarına karşı öğrencilerimiz sigortalanacak" dedi.    
İl Milli Eğitim Müdürü Veli  Sarıkaya da, sektörün yetişmiş eleman talebi, yatırım, planlama ihtiyacı ve sorunları olduğunu söyledi. Özellikle 8´inci sınıftan sonra ortaöğretime geçiş sürecinde bir alana yerleşemeyen öğrencilerin ciddi sorunları olduğunu belirten Sarıkaya, "Mesleki ve teknik liselerde 10´uncu sınıf öğrencilerinin tercihlerinde, mesleki rehberliklerin etkin ve yeterli olmaması gibi konular var. Bu çalıştay neticesinde talep edilecek bir takım mevzuat değişiklikleri ortaya çıkacaktır. Bunları Bakanlığa ileteceğiz. Bursa´nın mesleki eğitimde yüzde 65´lerde bir okullaşma oranı mevcut. Bu çok ciddi bir rakam. OECD ülkelerinin içerisinde bazen 1-2 rakam üstte, bazen 1-2 puan altında gerçekleşiyor. Sevindirici ancak içeriğin, yani niteliğin arttırılmasına dönük çalışmalar yürütmek durumundayız." dedi.

26-04-201626-04-201626-04-201626-04-2016

 

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.