BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ VE TEKNİK OKULLAR SERGİSİ YAPILDI

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Nevzat Ayaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Eğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi´ni gezdi. İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’nın da katıldığı sergide Bursa’yı Hürriyet, Tophane ve Yıldırım Beyazıt İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri temsil etti.
MESLEKİ VE TEKNİK OKULLAR SERGİSİ YAPILDI

 

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Nevzat Ayaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Eğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi´ni gezdi. İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’nın da katıldığı sergide Bursa’yı Hürriyet, Tophane ve Yıldırım Beyazıt İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri temsil etti.

Sergide 25 ilden 47 okulda geliştirilen toplam 57 projenin yer aldığını belirten Bakan Nabi Avcı: “Mesleki ve teknik eğitimde niteliğin artırılması için çalışmaları sürüyor. Mesleki ve teknik eğitim öğretmenliğinin çok daha nitelikli hale gelmesi, günün icaplarına daha uyumlu hale gelmesi, öğretmenlerin mesleki bilgi ve görgülerinin artırılması için yurt içi ve yurt dışında çeşitli görevlendirilmeleri konusunda da çalışmalarımız var" diye konuştu.

Son 2 yılda bütün ders yılı ve dönem açılışlarını mesleki ve teknik lisede yaptıklarını hatırlatan Bakan Avcı, özellikle seçtikleri ve her fırsatta ziyaret ettikleri bu okulların kamuoyu tarafından yakından tanınmasına gayret gösterdiklerini ifade etti.

Türkiye´nin, mesleki ve teknik eğitimde OECD ortalamasını yakaladığını vurgulayan Bakan Avcı, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Önümüzdeki dönemde yeni ve sürmekte olan projelerin tamamlanmasıyla mesleki ve teknik eğitimde niteliğin artırılmasında çok önemli mesafeler almış olacağız. Mesleki ve teknik eğitim öğretmenliğinin de ayrıca çok ciddi biçimde desteklenmesi gerekiyor. Özellikle mesleki ve teknik eğitim öğretmenliğinin çok daha nitelikli, günün icaplarına daha uyumlu hale gelmesi, öğretmenlerin mesleki bilgi ve görgülerinin artırılması için yurt içi ve dışında çeşitli görevlendirilmeleri konusunda da çalışmalarımız var."

Bakan Avcı, mesleki ve teknik liselerdeki faaliyetlerin bu sergiden ibaret olmadığını, ancak yer sıkıntısı nedeniyle kısıtlı sayıda ürünün sergilenebildiğini aktardı.

Mesleki ve teknik eğitim liselerinde çok iyi eğitim verildiğine ve çok güzel ürünler ortaya çıktığına işaret eden Bakan Avcı, "Ne yazık ki kamuoyunda yapılanlar bilinmiyor. Bu okulların gerçekte nasıl seçkin eğitim kurumları olduğunun kamuoyu tarafından bilinmesine bu sergi de bir nebze katkıda bulunacak" ifadesini kullandı.

OSB´lerdeki liselere vurgu

Bakan Avcı, organize sanayi bölgelerinde (OSB) açılan mesleki ve teknik liselerde eğitim gören öğrencilere yönelik teşvik sistemine de değindiği konuşmasında, şunları kaydetti: "Son günlerde çokça konuşulduğu için o konuda kısa bir bilgi vermek istiyorum. 14 ilde organize sanayi bölgelerinde açtığımız 20 mesleki ve teknik lisemiz var. Buralarda, eğitim öğretim gören öğrencilere Bakanlık olarak bölümüne göre 3 bin 500-5 bin 500 arasında değişen destek veriyoruz. Bunun da kamuoyu tarafından ne yazık ki çok iyi bilinmediğini gördüğümüz için burada vurgulama ihtiyacı duydum."

Bakan Avcı, mesleki ve teknik eğitim veren liselerden mezun olacakların, Türkiye´nin mesleki ve teknik eğitimine katkı vermesi temennisini de dile getirdi. Bakan Avcı, konuşmaların ardından açılışını yaptığı sergiyi gezerek, öğretmen ve öğrencilerden bilgi aldı.

Bakan Avcı Simitmatikten simit aldı

Bakan Avcı, Bursa Osmangazi Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin geliştirdiği "Rüzgâr Yönlü Lodos Bacası" ve "Simitmatik" projeleri ile yakından ilgilendi.

Attığı 50 kuruşla simitmatikten aldığı simidin tadına Bakan Avcı, bunu daha sonra protokoldekiler ve gazetecilerle de paylaştı. Bursa’yı Hürriyet, Tophane ve Yıldırım Beyazıt İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin temsil ettiği sergide, Türkiye´nin çeşitli illerindeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında geliştirilen toplam 57 proje yer alıyor.

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.