BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ YENİ EBA’YI TANITTI

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) "FATİH Projesi" kapsamında 2012 yılında yayın hayatına başlayan, ancak değişen ihtiyaçlar üzerine yeniden düzenlenen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) programının tanıtımı yapıldı.
MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ YENİ EBA’YI TANITTI

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) "FATİH Projesi" kapsamında 2012 yılında yayın hayatına başlayan, ancak değişen ihtiyaçlar üzerine yeniden düzenlenen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) programının tanıtımı yapıldı.

Yeni Eğitim Bilişim Ağı (EBA)´nın tanıtımının gerçekleştirildiği Eskişehir Öğretmenevindeki toplantıda konuşan Bakanımız, FATİH Projesi´nde kaydedilen yeni bir aşamanın tanıtımını yapmak üzere, basın mensuplarını Eskişehir´de misafir ettiklerini belirtti.

Kendisinden önce Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürümüz Dinçer Ateş´in FATİH Projesi ve EBA üzerine yaptığı sunuma değinen Bakan Avcı, projenin ayrıntılarına girildiğinde öğretmenler ve öğrenciler adına ne kadar heyecan verici bir proje olduğunun anlaşıldığını söyledi.

EBA´nın dünyanın en büyük eğitim teknolojisi projesi FATİH Projesi´nin en önemli bileşeni olduğunu belirten Bakanımız, "Bütün eğitim sistemimizi derinden etkileyen, hani hep söylüyoruz ya sessiz devrim işte burada, sınıflarda gerçekleşiyor" değerlendirmesinde bulundu.

EBA Eğitim Dünyamıza 24 saat hizmet veriyor

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün eğitim alanında dünyanın en nitelikli ürünlerini gerçekleştiren kurum olduğunu bildiren Bakanımız, " Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü iftihar ettiğimiz millî kuruluşumuz haline gelmiştir" dedi.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü uzmanlarının, gece gündüz çalışarak olağanüstü içerikler geliştirdiklerini belirten Bakan Avcı, "Bizi ziyaret eden eğitim bakanları mutlaka burayı görmek istiyorlar ve gördüklerinde de bize hemen işbirliği protokolü teklifinde bulunuyorlar" bilgisini paylaştı.

 "İçerik, öğretmenler tarafından da geliştiriliyor"

EBA´daki içeriklerin sadece YEĞİTEK´teki uzmanlarca değil öğretmenler tarafından da geliştirildiğini kaydeden Bakan Avcı, öğretmenlerin deneme niteliğinde başlattıkları bu çalışmaların teşvik edici olduğunu dile getirdi.

Öğretmenlerin eğitim materyali üretmelerine yönelik bilgiyi ulaştırmak için gerekli organizasyonların yapıldığını bildiren Bakan Avcı, Türkiye´nin çeşitli yerlerinde YEĞİTEK´teki stüdyoların benzerlerini kurarak öğretmenlere daha profesyonel üretim yapmalarının yolunu açtıklarını, tekniğini öğrettiklerini belirtti.

Toplantıda sunum yapan Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Dinçer Ateş, EBA programının 3 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en büyük içerik portali haline geldiğini söyledi.

FATİH Projesi´nin sadece bir donanım projesi olmadığını vurgulayan Ateş, bir donanımla eğitim yapılamayacağını bildirdi.

Projede kullanılan bütün teknik donanımların, hayatın her aşamasında herkesin kullanabileceği donanımlar olduğunu ifade eden Dinçer Ateş, şunları kaydetti:

"Eğitime özgü bir birebir teknolojik donanımdan bahsetmiyoruz. Biz, bir araçtan bahsediyoruz. Bu aracın asıl görevi, bir içeriği ilgililere ulaştırmak. Dolayısıyla asıl olan içeriktir. Araçlar üzerinden giden bir projeden bahsetmiyoruz. İçeriğin merkezi EBA portal. Her öğretmen, kendi kullanıcı kimliğiyle kişiselleştirilmiş olarak kullanmaya başlayacak. Öğretmenlerimize EBA market uygulamaları, market içerikleri, içerik portallarına erişim, mail hesabı, içerik geliştirme stüdyolarına erişim. FATİH Projesi kapsamında her öğretmenin kendine ait olan 10 GB bir bulut hesabı var. Öğretmen sayısının 1 milyona yaklaştığını göz önünde bulundurursanız, bunun ne kadar büyük bir kapasite olduğunu görebileceksiniz. Yeni EBA ile öğrencilerimize de 1 GB bir bulut hesabı açtık. Zaman içinde bunu da artıracağız."

Ateş, "güvenli eğitim içeriği"nden söz ettiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Öğrencilerimiz için ne veriyoruz; EBA portal, EBA market, bulut hesabı, kimlik yönetim sistemi, öğrenim yönetim sistemi, ödev paylaşımı, bireysel öğrenim materyalleri, öğrenciye özgü kendi beğendiklerini aldıkları bir kütüphanesi tabiri caizse ve tablet bilgisayar. FATİH Projesiyle ilgili proje planında 120´den fazla alt bileşen var. FATİH Projesi uzaktan bakıldığında göründüğü kadar küçük ve basit bir sistem değil, kendi içerisinde oldukça dallanmış alt bileşenlere sahip."

- "2016 yılından itibaren yılda 2 milyon 650 bin tableti öğrencilere ulaştıracağız"

 Dersliklere kurulan etkileşimli tahta hakkında da bilgi veren Dinçer Ateş, şöyle devam etti:

 

"Şimdiye kadar 291 bin 910 etkileşimli tahta kuruldu. 2016´nın ilk çeyreğinde 433 bin etkileşimli tahta dersliklerimize kurulmuş olacak. Bütün liselerimiz etkileşimli tahtalarına kavuştu. Orta ve ilkokullara da etkileşimli tahta kurmaya devam ediyoruz. Şu ana kadar, geçen yıl ve bu yıl 1 milyon 437 bin 800 tablet bilgisayar seti dağıtıldı. 2016 yılından itibaren ise planlamamız yılda 2 milyon 650 bin tablet bilgisayar setini öğrencilerimize ulaştırmak. Dünyanın en büyük, en gelişmiş eğitim bilişim ağına sahip ülke, Türkiye´dir. Eğitim bilişim ağı derken, öğrencilerimize ulaştırılacak kazanımlar için profesyonel olarak hazırlanmış güvenli eğitim içeriklerinden bahsediyoruz."

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.