BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİME ALMANYA’DAN MİSAFİR

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Almanya’nın Hessen eyaletinden gelen öğrencileri ağırladı. Kültürler arası işbirliğinin önemine vurgu yapan İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Faruk Bektaş, Dünyada artık sınırların ortadan kalktığını, toplumların bir arada yaşabilmelerinin de en önemli unsurunun birbirlerini tanımaları olduğunu söyledi.
MİLLİ EĞİTİME ALMANYA’DAN MİSAFİR

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Almanya’nın Hessen eyaletinden gelen öğrencileri ağırladı. Kültürler arası işbirliğinin önemine vurgu yapan İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Faruk Bektaş, Dünyada artık sınırların ortadan kalktığını, toplumların bir arada yaşabilmelerinin de en önemli unsurunun birbirlerini tanımaları olduğunu söyledi.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Hessen Türk Toplumu Derneği ve Frankfurt Schwalbach Belediyesi Gençlik Eğitim Kurumu (JBW) işbirliğinde gerçekleştirilen “Gençlerimizin Geldiği Bir Ülkede Misafir Olmak-Türkiye” konulu gençlik projesi kapsamında Almanya’nın Hessen eyaletinden bir gurup öğrenci Bursa’ya geldi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret eden öğrenciler, burada Şube Müdürü Ömer Faruk Bektaş tarafından karşılandı.

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Ömer Faruk Bektaş, “Gençlerimiz Almanya’da doğdular ve yılardır orada yaşıyorlar. Projenin, Türkiye’den Almanya’ya göç etmiş ailelerin çocuklarının, Türk kültürünü tanımaları ve Türkiye’deki yaşam biçimini öğrenmeleri açısından önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Özellikle de Osmanlı’ya Başkentlik yapmış Bursa gibi bir şehre geldikleri için öğrencilerimizi çok şanslı görüyorum. Ülkeler arasında karşılıklı gidip gelmeler, kültürler arası diyalog ve birbirimizi anlamak konusunda önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

Türkiye müthiş atılım içinde

Türkiye’nin son yıllarda önemli bir gelişme gösterdiğini de belirten Bektaş, “Türkiye müthiş bir atılım içinde. Ülke olarak Dünyada söz sahibi olmak için önemli bir mücadele veriyoruz. Özellikle son yıllarda eğitimlerine önemli yatırım yaptığımız gençlerimiz, donanımlı bir şekilde geliyorlar. Yurt dışında bulunan gençlerimizin de bu doğrultuda ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum” dedi.

Geldiklerinden bu yana kendilerine en iyi şekilde ev sahipliği yapan Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür eden Hessen Türk Toplumu Derneği Başkan Yardımcısı Atila Karabörklü, “Çocuklarımızın Türkiye’yi görmeleri çok önemliydi. Projemize çok kısa sürede cevap verildi ve Bursa’ya geldik. Hessen Türk Toplumu Derneği adına emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Alman yetkiliden Mesleki Eğitime övgü

Türkiye’ye ilk defa geldiğini ifade eden Frankfurt Schwalbach Belediyesi Gençlik Sorumlusu Achim Lürtzener, “Mesleki eğitim ve sanayi konusunda incelemeler yapma fırsatı buldum. Mesleki eğitim altyapınızın çok iyi olduğunu gördüm. Sanayi-mesleki eğitim işbirliğine ise hayran kaldım. Böyle bir işbirliği Almanya’da bulunmuyor” dedi.

Dünyada artık sınırların ortadan kalktığını belirten Lürtzener, gençlerin birbiriyle anlaşmak ve bir arada yaşamak zorunda olduklarını, projenin de buna önemli bir katkı sağladığını söyledi. Achim Lürtzener, Ömer Faruk Bektaş’a günün anısına bir belge verdi.

“Gençlerimizin Geldiği Bir Ülkede Misafir Olmak-Türkiye” konulu gençlik projesi kapsamında Almanya’nın Hessen eyaletinden Bursa’ya gelen öğrenciler, 7 gün süreyle Bursa’da Mesleki ve Teknik Eğitim okulları ile çeşitli sanayi kuruluşlarını ziyaret edecekler. 8’i Türk 8’i Alman olmak üzere 16 öğrenciden oluşan gurup, aynı zamanda Türk kültürünü tanıma ve öğrenme fırsatı bulacak.

7418,74197418,7419

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.