BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİNİK SALONLAR DEV SPORCULAR, YKS DENEME SINAVI, ONLİNE HAZIRLIK MODÜLÜ VE BURSA 1. ULUSAL MÜNAZARA TURNUVASININ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

MİNİK SALONLAR DEV SPORCULAR, YKS DENEME SINAVI, ONLİNE HAZIRLIK MODÜLÜ VE BURSA 1. ULUSAL MÜNAZARA TURNUVASININ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde yürütülen Minik Salonlar Dev Sporcular, YKS Deneme Sınavı, Online Hazırlık Modülü ve Bursa 1. Ulusal Münazara Turnuvası'nın tanıtım toplantısı Merinos AKKM'de gerçekleştirildi. İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın katılımıyla gerçekleştirilen tanıtım toplantısında Minik Salonlar Dev Sporcular, Online Hazırlık Modülü, YKS Deneme Sınavı ve 1. Ulusal Münazara Turnuvası projeleri tanıtıldı. 

Eğitimin sınıftan ibaret görmemek gerektiğine vurgu yapan Sabahattin Dülger; "Büyükşehir Belediyesi ile iş birliğinde gerçekleştireceğimiz bu çalışmalar öğrencilerimizin gelişimine önemli katkı sağlayacaktır. Bu çalışmaların dışında görev yaptığım süre içerisinde Büyükşehir Belediyemizin ciddi ve büyük bir desteğini gördüm. Bugün program kapsamındaki etkinliklerimizi tanıtıyoruz. YKS ile ilgili hazırlık sürecinde öğrencilerin akademik başarısını öngören ortak bir çalışma gerçekleştireceğiz. Münazara yarışmasıyla öğrencilerin kişisel ve sosyal gelişimlerine ciddi anlamda katkı sağlayacak bir çalışma olacak ki geçtiğimiz yıl salgın nedeniyle gerçekleştiremediğimiz etkinliğimizi bu yıl Bakanlığımızdan da gerekli onayları alarak ulusal bir turnuva gerçekleştireceğiz. Öğrencilerin tartışma yeteneğinin, kendini ifade edebilme yeteneğinin ve özgüvenlerini ciddi bir şekilde artırıp çocuklarımızın kişiliklerini ön plana çıkarma noktasında etkin bir geri dönüş olacağını düşünüyorum. Bir diğer tanıtım da 'Minik Salonlar Dev Sporcular' ismi ile okullarımızın çok amaçlı salonlarının restore edilerek öğrencilerimizin sportif faaliyetlerini geliştirmeleri noktasında hizmete sunulması. Bu da çocuklarımızın sportif becerilerini geliştirecek. Bugün burada yapılan bir çocuğun gelişimine üç farklı noktadan dokunan kıymetli ve değerli çalışma. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi. 

Toplantıda özellikle salgın sürecinde öğrencilerin eğitimden uzak kalmaması adına yaptıkları çalışmaları anlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş; yeni bir okul inşa etmekten eğitim kurumlarının eksiklerinin giderilmesine kadar her alanda büyük bir gayret gösterdiklerini söyledi. Eğitime desteklerini artırarak sürdürdüklerini vurgulayan Başkan Aktaş, "İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz başta olmak üzere şehrimizdeki hayırseverlerin de katkılarıyla salgın sürecinde çocuklarımızın eğitimine yardımcı olacak materyalleri temin etmeye gayret ettik. BUSMEK merkezlerimizi EBA destek noktalarına dönüştürdük. Böylece 11 noktada 17 laboratuvar ile aynı anda 200 öğrenciye EBA destek noktası olarak hizmet verdik. Spor salonlarımız, kütüphanelerimiz ve BUSMEK kurs merkezlerimizi bilgisayarlı ders ortamına dönüştürüp, ücretsiz wifi hizmeti sunduk. 8. sınıflara yönelik online ödüllü deneme sınavları yaptık. Bunların yanında online spor, online müzik gibi etkinliklerle öğrencilerimizin yanında olduk" diye konuştu. 

Minik Salonlar Dev Sporcular

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, hayata geçirilecek projelerin de tanıtımını yaptı. Örnek uygulamaları bir süredir devam eden Minik Salonlar Dev Sporcular projesi ile Millî Eğitim İl Müdürlüğü tarafından belirlenen eğitim kurumlarındaki atıl alanları modern spor salonlarına dönüştürdüklerini ifade eden Başkan Aktaş, "Bugüne kadar 7 ilçede belirlenen 11 okulumuzda toplamda 1.500 metrekare spor aktivite alanları oluşturulduk. Bu sayede öncelikle bu okullarda eğitim gören çocuklarımızın beden eğitimi ve spor aktivitelerinin gerçekleştirilmesi sağlanmış olacak. Hedefimiz proje kapsamında okullarımıza 100 spor alanı kazandırmak" dedi. 

Üniversite adaylarına özel destek

Üniversite sınavına hazırlanan gençlere yönelik hayata geçirilen yeni uygulamalar hakkında da bilgi veren Başkan Aktaş, şu ana kadar 40 bin üyeye ulaşan 'Bursa Büyükşehir Gençlik Kulübü' mobil uygulamasında da yenilikler eklemeye devam ettiklerini açıkladı. Uygulamaya YKS deneme sınavına online hazırlık modülü programı eklendiğini ifade eden Başkan Aktaş, "İçerisinde 300.000 soru, 10 yayınevi, 800'den fazla test kitabı, canlı deneme sınavları, plan yapabilme, yapay zeka koçluğu ve sürpriz hediyelerin bulunduğu pakodemy uygulamasını Bursa Büyükşehir Gençlik Kulübü mobil uygulaması ve BUSMEK üzerinden ücretsiz olarak gençlerimize sunuyoruz. Bunun yanında Türkiye'de bir ilk olarak salgın süreci nedeniyle okullarından uzak kalan öğrencilerimizi motive edebilmek için YKS deneme sınavı yapıyoruz. Amacımız öğrencilerimizin sınav kaygılarını azaltabilmek. Deneme sınavı, öğrencilerin birebir sınav deneyimine sahip olacakları gerçek sınava en yakın formatta hazırlandı. Bu sayede yaklaşan YKS öncesi 11 ve 12. sınıf öğrencisi gençlerimiz hem kendilerini değerlendirecek hem de eksiklerini görebilecekler. Deneme sınavı, salgın kurallarına uygun yaklaşık 10.000 öğrencinin katılım ile gerçekleştirilecek. Sınav, 13 Haziran 2021 Pazar günü 10:15-12:30 saatleri arasında Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı bazı okullarda yapılacak. Sınavda ilk 100'ye giren öğrencilerimize çeşitli hediyeler verilecek" diye konuştu. 

Bursa 1. Ulusal Münazara Turnuvası

Geçen yıl salgın nedeniyle ertelenen münazara yarışmasını bu yıl "Bursa 1. Ulusal Liselerarası Münazara Turnuvası" adıyla online olarak yapacaklarını kaydeden Başkan Aktaş, "Öğrencilerimizde yapıcı tartışma kültürü, toplum önünde konuşabilme, hızlı düşünme ve cevap verebilme, düşüncelerini uygun argümanlarla tutarlı ve düzgün bir anlatımla ifade edebilme, güncel konularla ve dünya sorunlarıyla ilgilenmelerini sağlama gibi niteliklerini geliştirmek istiyoruz. 19-20 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek turnuvaya 120 takımın katılacak. Online olarak alınan başvurular, 15 Haziran tarihinde son bulacak. Turnuvanın final müsabakası 21 Haziran tarihinde gerçekleşecek" dedi. 

LGS'ye ulaşım ücretsiz 

Başkan Aktaş, toplantının sonunda 6 Haziran Pazar günü yapılacak LGS'ye katılacak öğrencilere de ücretsiz ulaşım müjdesi verdi. Sınav giriş katlarını gösteren tüm öğrencilerin Pazar günü toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanacağını belirten Başkan Aktaş, sınava girecek tüm öğrencilere başarılar diledi.

03-06-202103-06-202103-06-202103-06-202103-06-2021

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.