BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİLERE 3. EL

Protokolle uygulamaya konulan 3.El Projesi çerçevesinde Bursa’da yaşayan öğrenci Fatih Çubukçu özel cihaz ve tabletine kavuştu.
ÖĞRENCİLERE 3. EL

Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında imzalanan Engelsiz Bilişim Projeleri İşbirliği Protokolü kapsamında bilgisayar dağıtımına başlandı. Protokolle uygulamaya konulan 3.El Projesi çerçevesinde Bursa’da yaşayan engelli öğrenci Fatih Çubukçu’ya cihaz ve tablet bilgisayarı teslim edildi.

3.El projesi kapsamında eğitim çağında olup eli veya kolu olmayan ya da fare kullanamayacak düzeyde el veya kolunu kullanamayan engelli öğrencilere özel olarak hazırlanan cihaz ve tablet bilgisayar dağıtımına başlandı. Üç yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrasında okula gidemeyecek duruma gelen ve Bursa’da evde eğitim görmeye başlayan Fatih Çubukçu da özel tablet bilgisayarına kavuştu. Kazada anne ve babasını kaybettiği için amcasının evinde yaşayan 15 yaşındaki ortaokul öğrencisi Fatih Çubukçu’nun bilgisayarı Bursa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Hacıoğlu ile Yıldırım İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Gültekin tarafından teslim edildi.

Özel üretilmiş olan tablet bilgisayarların öğrencilerin eğitimine önemli katkı sunacağını belirten Şube Müdürü Hüseyin Hacıoğlu: “Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce ülke genelinde her tür kademedeki resmi okullarda öğrenim gören özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere, 3. El Projesi kapsamında engelli erişilebilirlik cihazı ve tablet bilgisayar dağıtımı yapıldı. Bakanlığımızca yürütülmekte olan bu projeden Bursa’da da 25 öğrencimiz yararlanıyor.” dedi.

Geçirdiği kaza neticesinde anne ve babasını kaybettiği için yeğenini yanına alarak bakımını üstlenen amca Tevfik Çubukçu: “Fatih, üzücü kazadan sonra evde eğitim görmeye başladı. Bu eğitimler neticesinde önemli gelişim kaydetti. Fatih bu yıl lise tercihi yapacak. Bize verilen özel cihaz ve bilgisayar, Fatih’in eğitimine önemli katkı sağlayacak. Yetkililere çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

3.El Projesi kapsamında ülke genelinde toplam 1000 öğrenciye özel cihaz ve tablet bilgisayar dağıtılacak. Engelli erişilebilirlik cihazı ve tablet, özel üretilmiş olan bilgisayar faresi ve klavye yerine kullanılabilecek kafaya takılan gözlük ile engelli bireylerin tablet bilgisayarın tüm niteliklerini eksiksiz kullanmalarını sağlayacak.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.