BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİLERE 700 BİN TABLET

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan FATİH projesi kapsamında tüm yurtta ve Bursa’da öğrencilere tablet dağıtımı yapıldı. Bursa’da gerçekleştirilen programda ise Bursa Anadolu Lisesi öğrencileri tabletlerini Milletvekili Bedrettin Yıldırım ve İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’nın elinden aldı.
ÖĞRENCİLERE 700 BİN TABLET

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan FATİH projesi kapsamında tüm yurtta ve Bursa’da öğrencilere tablet dağıtımı yapıldı. Bursa’da gerçekleştirilen programda ise Bursa Anadolu Lisesi öğrencileri tabletlerini Milletvekili Bedrettin Yıldırım ve İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’nın elinden aldı.

Millî Eğitim Bakanlığı, FATİH Projesi için 2015 yılı bütçesinde öngörülen 700 bin tablet alımı ihalesi kapsamında imzalanan sözleşme gereğince üretimi tamamlanan ve muayene kabulü yapılan tablet bilgisayarları öğrencilere dağıttı. Tablet dağıtımı tüm yurtta ve Bursa’da eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Bu kapsamda, yeni nesil tablet bilgisayarların dağıtımı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı´nın katılımıyla, ATO Congresium´da düzenlenen törenle başladı. Aynı saatlerde 81 ilde de on binlerce öğrenci ve öğretmenin katıldığı dağıtım törenleri yapıldı. Törenlerin bir bölümünde illerden canlı bağlantı kuruldu. Bilgisayar setleri, fiber altyapısı tamamlanmış ve etkileşimli tahtaları takılmış binlerce lisede eğitim gören 700 bin 9. sınıf öğrencisine ve okullarındaki öğretmenlere ücretsiz olarak verildi.

Bursa’da gerçekleştirilen törende de Bursa Anadolu Lisesi öğrencilerine tablet dağıtımı yapıldı. FATİH Projesinin önemine vurgu yapan Bedrettin Yıldırım: “Tablet dağımı bugün 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştiriliyor. Çok yakın bir zamanda tüm okullarımız tabletine kavuşacak. Bursa Anadolu Lisesi de ülkemizin ve kentimizin güzide okullarından birisidir. Buradan çok değerli insanlar yetişiyor ve yetişecek. FATİH projesinin de okullarımızda eğitim öğretim gören öğrencilerimize önemli katkı sağlayacağına inanıyorum.”dedi.

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Veli Sarıkaya: “İçinde bulunduğumuz yüzyılda teknolojinin olmazsa olmaz olduğunu biliyoruz. FATİH projesi de teknolojiyi ülkemizde eğitim öğretim yapılan en ücra köşeye taşıyacak bir projedir. Bu projenin geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin en iyi şekilde yetişmesine önemli katkı sunacağına inanıyoruz. Gençlerimiz, komplekse kapılmadan çalışacak ve ülkemizi çok önemli yerlere taşıyacaklardır. Bakanlığımız da öğrencilerimize bu tür projelerle önemli desteler sağlamaktadır.”dedi.

Tabletlerin teknik özellikleri

Dağıtılacak, tabletler yüzde 100 yerli tasarımla üretildi. 8 çekirdekli işlemciye ve 2 gigabyte RAM´e sahip tablet bilgisayarlarda, 2 megapiksel ön, 5 megapiksel arka kamera bulunuyor. 1920X1200 çözünürlük kalitesi, 32 gigabyte dahili bellek ve 10,1 inç ekran boyutuyla kullanıma sunulan bilgisayarların, aktif EMR kalem özelliği bulunuyor. Son nesil kırılmaya dayanıklı Gorilla Glass camla üretilen tabletler, öğrencilere bilgisayar üzerinden yazı yazma ve not alma imkanı da sağlayacak.

Tabletler, 70 santimetreden düşmeye dayanıklı, 9 milimetreden daha ince, 600 gramdan daha hafif şekilde üretildi. Bütün dünyada 2 yıl garantili olarak üretilmesine rağmen MEB’in aldığı setler, pil dahil 4 yıllık garantiyle öğrencilerin kullanımına sunulacak. Öğrencilere bu bilgisayarla birlikte ayrıca dayanıklı silikon kılıf da verilecek.

Tablet bilgisayarlar, öğrenci ve öğretmenlere, birçok faydalı uygulama, yazılım ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) yüklü halde teslim edilecek. Ayrıca öğretmenlerin e-tahtalarla etkileşim içinde ders işlemesine ve öğrencilerle sınav, ödev, proje gibi veriler paylaşmasına imkan veren etkileşimli sınıf yönetim yazılımı da bu yıl verilecek tabletlere yüklendi.

Bütün tabletlerin kablosuz erişime açık halde dağıtılacak. Öğrenciler, tabletlerinden MEB´in kendileri için sağladığı güvenli internet içeriği prosedürüyle diledikleri zaman diledikleri yerden internete bağlanabilecek.

 

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.